Az E-ingatlan-nyilvántartás elnevezésű kiemelt projekt keretében 2024 októberében bevezetésre kerül az új elektronikus ingatlan-nyilvántartási rendszer. A Széchenyi 2020 programon belül, az Európai Unió Európai Szociális Alapja és Magyarország költségvetése által társfinanszírozásban megvalósuló KÖFOP-1.0.0-VEKOP-15-2016-00040 azonosítószámú projekt jelentős változást hoz a földügy és ingatlan-nyilvántartás területén. A projekt célja az ügyfélorientált földügyi hatósági elektronikus szolgáltatások kialakítása és a földügyi hatósági belső folyamatok elektronikus újraszervezése.
Az E-ingatlan-nyilvántartás projekt által megszólított célközönség széles, hiszen a földügy érintettjei is sokfélék: az állampolgárok, földhivatali munkatársak, földmérők, ügyvédek, közjegyzők, végrehajtók, bankok, adóhatóság, rendőrség és egyéb társszervezetek számos olyan funkcióval találkozhatnak az új rendszer használata során, illetve felületein, amelyek lehetővé teszik a kevesebb kinyomtatott papírral járó, online módon intézhető folyamatokat.
Az idők folyamán az igények is megváltoztak, a trendeket a közigazgatás is követi. Az E-ingatlan-nyilvántartás projekt a félévszázada lefektetett egységes ingatlan-nyilvántartási rendszer megújítását tűzte ki célul. A projekt eredményeként adatbázis-konszolidáció, elektronikus ügyintézés és egységes ügykezelés valósul meg minden ügytípus esetén. A földügyi igazgatás számos területe megújul, így sor kerül az ingatlan-nyilvántartás, a földhasználati és a földműves nyilvántartás, földforgalom és a telekátalakítás mai igények szerinti átformálására.
Az új fejlesztés új informatikai alapokra helyezi a területet és a társszervezetekkel is rendszerkapcsolatokat alakít ki. Olyan korszerű adatbázis kialakítását is magában foglalja, amely a mai informatikai, biztonsági elvárásoknak és a modern ügyintézés alapkövetelményeinek is megfelel. A gyakorlatban az ügyintézők egy, a célra újonnan kialakított online felületen fogadják majd a kérelmezői megkereséseket, adatlekéréseket, felváltva a jelenleg használt ingatlan-nyilvántartás nem könnyen hozzáférhető külső felhasználói felületét, amellyel kizárólag a földhivatalokon, kormányhivatalokon keresztül lehet adatokat lekérni, illetve ingatlan-nyilvántartáshoz kötött ügyeket intézni. A rendszer használata ingyenes lesz, de a különböző hatósági eljárások továbbra is díjkötelezettséget vonnak maguk után. A tulajdoni lapok lekérésére is megújult online formában lesz lehetőség.
A projekt magában foglalja a földminősítés, földvédelem, földhasználati előírások érvényesülésével kapcsolatos, valamint a földtulajdoni és a földhasználati előírások érvényesülésével összefüggő feladatokat is. Szintén megújul a földmérési és térképészeti állami alapfeladatokkal, földméréssel, térképészettel, távérzékeléssel, térinformatikai rendszerek működtetésével és az államhatárral kapcsolatos nemzetközi kötelezettségekkel járó feladatokat támogató eszközrendszer is.
Felülvizsgálat alá kerül a teljes jogi rendszer, a tradíciók megtartása mellett az egyszerűsítés és lehetőség szerint az automatizmusok beépítésének szem előtt tartásával, a hatékonyabb eljárások támogatásával. Ezáltal átláthatóbb, könnyebben megismerhető szabályozás jöhet létre, növekszik a jogbiztonság az ingatlanügyletek terén. A megújulást a projektben létrehozott egységes, modern informatikai rendszer támogatja, országosan egységes, komplex, lehetőségek szerint automatizmusokat tartalmazó ügymenet-támogató rendszerrel és nyilvántartással, a meglévő közigazgatási fejlesztési eredményekre való építéssel. A megújulás szemléletváltást is jelent: a benyújtástól a döntés kézbesítéséig tartó elektronikus ügyintézéssel, az információk egy helyen való elérhetőségével, duplikált adatrögzítés nélküli, egyszeri adatbekéréssel, valamint a jogi képviselet és meghatalmazás rendszeren belüli kezelésével.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.