BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Jól jártak azok, akik a tervezőasztalról vettek lakást

Az elmúlt öt évben kiadott építési engedélyek alapján épült lakások jelentős részét még 5 százalékos áfával értékesíthetik a beruházók 2023 végéig, ezért a következő pár évben évente legalább 20 ezer lakás épülhet.

Tízből 7-8 engedélyből lett később valóban lakás az elmúlt két évtized átlagai alapján. Az elmúlt két évben azonban 50 százalék alá csökkent az arány, részben az előre kikért engedélyekkel és az építőipari kapacitáshiánnyal magyarázható.

Az elmúlt öt évben kiadott építési engedélyek alapján épült lakások jelentős részét még 5 százalékos áfával értékesíthetik a beruházók 2023 végéig, ezért a következő pár évben évente legalább 20 ezer lakás épülhet – olvasható az ingatlan.com közleményében.

Az oldal szerint,

akik 2 évvel ezelőtt leelőlegeztek egy-egy idén átadandó új lakást, azok 28 százalékkal olcsóbban juthattak hozzá.

Az ingatlan.com legfrissebb elemzésében azt vizsgálta, hogy a kétezres évek eleje óta a kiadott lakásépítési engedélyek mennyiségéhez képest egy évvel később hány lakás készült el. Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője közölte:

2017-ben és 2018-ban jóval az átlag alá süllyedt a mutató, mindkét évben az egy évvel korábbi engedélyeknek 46-46 százalékából lett átadott lakás.

 

„Az átlag alatti érték több tényezővel magyarázható. Egyrészt azzal, hogy

sokan előre kikérték a lakásépítési engedélyeket többek között a lakásépítési áfa határidejét érintő korábbi bizonytalanságok miatt.

Másrészt az építőiparban részben a lakásépítési boom miatt kialakult kapacitás- és munkaerőhiány miatt több építkezés átadása csúszásba került. Ez viszont azt vetíti előre, hogy a következő néhány évben évente legalább 20 ezer lakás épülhet” – mondta a szakember.

Fotó: Kallus György / VG

Az ingatlan.com előrejelzése szerint

az idén 20-25 ezer új lakás átadása várható, ezt a becslést alátámasztja, hogy csak tavaly több mint 36 ezer lakásépítési engedélyt adtak ki.

Az elemzéséből kiderül, hogy 2017-ben és 2018-ban a korábbi évekhez képest sokkal több lakást adtak át, ám a 14 és közel 18 ezres darabszámok, valamint az idén várható több mint 20 ezer új lakás még elmarad attól, amely a lakásállomány minőségromlását ellensúlyozza, ehhez ugyanis minimum 30 ezer lakásra lenne szükség.

Az ingatlan.com adatai szerint 2017-ben például egy Budapest XI. vagy XIII. kerületében lévő új lakás átlagosan 671 és 604 ezer forintos négyzetméteráron szerepelt a kínálatban, 2019 elején pedig már 933 és 811 ezer forintnál jártak a XI., illetve XIII. kerületi árak, azaz két év alatt 28 és 25 százalékkal drágultak ezek a lakások. Debrecenben 2017-hez képest

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.