A Huawei kínai távközlési óriásvállalat ellen hozott korlátozó intézkedésekhez hasonló szankciók bevezetését fontolgatja az Egyesült Államok a kamerás megfigyelő rendszereket gyártó Hikvision kínai vállalat ellen is – jelentette a The New York Times című amerikai napilap.
A keddi lapjelentés szerint Washington korlátozná a kínai Hikvision hozzáférését az amerikai technológiákhoz, és elképzelhető, hogy
amerikai vállalatok csak kormányzati engedéllyel adhatnák majd el termékeiket a cégnek.
Az Egyesült Államok kereskedelmi minisztériuma múlt héten tiltotta meg amerikai termékek és technológiák eladását a Huaweinek, aminek következtében még inkább elfajult a Washington és Peking közötti kereskedelmi háború. Hétfőn a tárca 90 napra felfüggesztette a korlátozó intézkedések egy részét a könnyebb átmenet érdekében.
A Hikvision egy névtelenséget kérő vezetője elmondta: nem értesítették a vállalatot arról, hogy az Egyesült Államok bármilyen feketelistára akarná tenni őket.
Hozzátette, hogy az sem okozna különösebb gondot a cégnek, ha ezentúl nem jutnának hozzá az amerikai termékekhez, mert azokat könnyen tudnák pótolni, beszállítóik többsége amúgy is kínai.
A washingtoni Fehér Ház egyelőre nem reagált a The New York Times hírére.
A Bloomberg hírügynökség értesülése szerint az amerikai vezetés azt fontolgatja, hogy feketelistára tenné a Hikvision mellett az ugyancsak biztonsági kamerákat gyártó Zhejiang Dahua Technology nevű vállalatot, illetve több más, nem nevesített kínai céget.
A több mint 37 milliárd dollár piaci értékű Hikvision saját magát a világ legnagyobb biztonságikamera-gyártójának nevezi. A hangcsoui székhelyű vállalat kamerás megfigyelő rendszereket, forgalomfigyelő és hőkamerákat, valamint drónokat árusít.
A sencseni tőzsdén jegyzett Hikvision árfolyama 10 százalékot esett szerdán nyitáskor, és végül 5,54 százalékos mínuszban zárt. A Dahua részvényei 5,91 százalékos mínuszban fejezték be a kereskedést a sencseni tőzsdén.
A Hikvision és a Dahua vállalatokat egyaránt megnevezték abban a levélben, amelyet több mint negyven amerikai törvényhozó küldött Donald Trump elnök tanácsadóinak címezve még áprilisban azzal a céllal, hogy szorgalmazzák az amerikai termékek Kínába irányuló exportja feletti ellenőrzés szigorítását. A kezdeményezők arra hivatkoztak, hogy a hírek szerint az utóbbi időben a pekingi hatóságok szigorú rendőri megfigyelés alá vonták Északnyugat-Kínában a hszincsiangi ujgur kisebbséget, amelynek nagyjából egymillió tagját tartják fogva átnevelő táborokban, s a kiterjedt megfigyeléshez arcfelismerő és adatelemző technológiákat használnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.