BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

"Magyarországon divat lett a rasszizmus" - Átszakadt gátak

A magyar közélet igazi táptalajt jelent a szélsőségeknek – jelentette ki Galló Béla politológus a Magyar Antirasszista Alapítvány (MARA) és a Political Capital csütörtökön rendezett, közös konferenciáján Budapesten.

Az eseményen ismertették a Látlelet 2008 című kutatás eredményeit, melyet a Political Capital készített a MARA megbízásából. A Látlelet 2008 kutatás kimutatta, hogy a 2006 ősze óta tapasztalható szélsőjobboldali akciók, illetve a Magyar Gárda színrelépése olyan gátakat szakítottak át, amelyek az előítéletek nyílt megnyilvánulásához vezettek. A radikális szélsőjobboldal divat lett Magyarországon – jelentette ki Krekó Péter, a Political Capital vezető elemzője. A szélsőjobboldalnak saját fesztiváljai, márkái, zenekarai vannak.

A radikális jobboldal része lett a popkultúrának. A médiába is belopakodott a szélsőségesek világképe. Az elemzés szerint az utóbbi egy évben a hazai nyilvános közbeszéd a szélsőjobboldali értelmezés foglyává vált, méghozzá az általuk által használt fogalmakon („magyargyűlölet", „cigánybűnözés") keresztül. A gátlások felszakadását és a szélsőséges eszmék térnyerését igazolja, hogy ma a választók kétharmada egyetért azzal a vélekedéssel, hogy „a romáknak a bűnözés a vérükben van". A jelenség visszaszorítását gátolja, hogy Magyarországon gyenge a civil érdekképviselet, a politikai szereplők részéről pedig teljességgel hiányzik a közös fellépés.

A Political Capital kutatói utóbbira a Tarka Magyar rendezvénnyel szembeni ellentmondásos politikai reakciókat, az elvi konszenzus gyors felrúgását hozták fel példaként. A konferencián felszólalt Ormos Mária történész professzor is, aki elmondta: a jelenlegi világgazdasági helyzet különösen veszélyes szituációt teremt. Az ehhez hasonló krízisek a világtörténelem során mindig is kedveztek a szélsőséges eszmék terjedésének – mondta a professzor asszony, majd példaként a 30-as évek Németországát hozta fel. Ilyenkor emberek milliók vesztik el egzisztenciájukat, ilyenkor pedig igyekeznek közös felelőst találni, akit ki lehet rekeszteni – jelentette ki Ormos Mária.

A rasszizmus terjedése nem csupán a jobboldal felelőssége, a politikai baloldalon is ugyanolyan lelkiismeretesen körül kell nézni – szögezte le Ladányi János szociológus. A szakértő szerint a baloldal a tudatos hangulatkeltésben és hergelésben, míg a konzervatív jobboldal a szélsőségek - ugyancsak tudatos - beolvasztásában „bűnös". Ladányi felszólalásának végén visszatért a Látlelet 2008 elemzés egyik fontos eredményéhez, a média felelősségét firtatva. A konferencián Furmann János jogász is beszédet mondott, aki felidézte: az uniós irányelv nyomán megszületett 2003-as egyenlő bánásmódról szóló törvény, illetve a jogszabály alapján létrejött Egyenlő Bánásmód Hatóság komoly fegyvertényt jelent az előítéletesség elleni küzdelemben. Furmann János hozzátette: ennek ellenére Magyarországon nagy baj van. Ezt jól példázza, hogy az utóbbi időben kezdenek visszatérni a közbeszédbe olyan kirekesztő kifejezések, melyeket a jog már egyszer kiszorított a használatból. Az eseményt Balázs Péter professzor, az Európai Bizottság első magyar biztosa, a Külügyminisztérium külpolitikai tanácsának tagja zárta. A professzor hangsúlyozta: a ma kapott látlelet egy komoly betegség egyértelmű tüneteit tárta fel. Itt nem szabad megállni, tovább kell kutatni, s orvososságot keresni, méghozzá mihamarabb. Kun Tamás

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.