A felmérés a volt pénzügyminiszter miniszterelnökké jelölésének javaslata után készült. A fórum népszerűsége továbbra is háromszázalékos a részvételüket biztosra ígérők körében, s ez nem elegendő az európai parlamenti mandátumszerzéshez. Alighanem a párt körül állandósult vita és széthúzás akadályozta meg, hogy a feltűnést keltő kampánystart ellenére az MDF támogatottsága emelkedjen.
Kérdés, hogy ha nem Bokros személyére, hanem javaslataira irányul majd a figyelem, sikerül-e növelni a fórum népszerűségét. A kispárt reménye az alacsony részvétel lehetne (25 százalék esetén a bejutáshoz elég százezer szavazó), de a rossz gazdasági helyzetben és a kormányellenes hangulatban ez nem túl valószínű. Márciusban a megkérdezettek több mint fele biztosra ígérte részvételét az EP-választáson.
Jelenleg úgy tűnik, hogy Bokros, a 90-es évek „rémembere” Dávid Ibolya útjára lépett: lehet, hogy a köré szervezett kampányban ki tud alakítani személyes rokonszenvet a szavazók körében, de ez nem jelenik meg automatikusan az általa képviselt párt támogatottságában. Emlékezetes: korábban a pártelnök szívfájdalma volt, hogy magas népszerűség-mutatója nem „csorgott le” a párt támogatottságára. Igaz, ma már Dávid Ibolya sem olyan népszerű, az elmúlt egy év alaposan megviselte. A megkérdezettek 41 százaléka véli úgy, hogy „inkább romlott” a véleménye az MDF-elnökről – nem véletlen, hogy a pártlista vezetését külsősökre bízták, jóllehet 2004-ben még Dávid állt az élen.
A kongresszus előtt álló MSZP sem lehet elégedett az eredményével, hiszen most már hosszú hónapok óta a 10–15 százalékos sávban mozog, igazolva a középpárttá zsugorodásáról korábban megfogalmazott jóslatokat. Noha Gyurcsány Ferenc pártelnöki újraválasztása biztosra vehető, jól mutatja a szavazótábor elbizonytalanodását, hogy a szocialista szavazók csupán 39 százaléka gondolja úgy, hogy ő az MSZP legjobb elnöke, s majdnem ugyanennyien (32 százalék) újra Horn Gyulának szavaznának bizalmat, ha erre módjuk nyílna.
Érdekesség, hogy az összes válaszadó harmada is Horn Gyulát tartotta a legjobb MSZP-elnöknek. Szintén beszédes adat, hogy a választóknak csak 11 százaléka őrizné meg Gyurcsány Ferencet miniszterelnök-pártelnöknek, s 55 százalékuk azt szeretné, hogy „távozzon a politikai életből”, további 23 százalék pedig korlátozná hatalmát. A kép a maradék szocialista szavazótáborban sem rózsásabb: az MSZP-szavazók kevesebb mint fele (47 százalék) tartaná meg miniszterelnök-pártelnöknek Gyurcsány Ferencet.
A kormánypárt és a kispártok gyengesége nem kedvez a választási esélyeiknek sem. Mostantól a Nézőpont Intézet havonta mandátum-előrejelzést készít, a részvételi hajlandóság, a pártpreferencia-adatok és az EP-választás mandátumszámítási szabályai figyelembevételével. Márciusban ennek megfelelően csak két párt jutna ki Brüsszelbe: a Fidesz 16 és az MSZP hat képviselővel. Így többé nem lehetne két nagy pártról beszélni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.