Az LMP szombaton a Környezetvédelmi Minisztérium előtt rendezett demonstráción hívta fel a figyelmet a december 7-én kezdődő koppenhágai nemzetközi klímavédelmi tanácskozás fontosságára.
Az erről kiadott közleményükben arra is felhívják a figyelmet, hogy a klímavédelmi szabályozás hazai végrehajtásával komoly bajok vannak. Úgy fogalmaznak: "a 2008-ban a kiotói egyezmény kvótakereskedelmi rendszerében eladott széndioxid kibocsátási jogból összesen közel 36 milliárd forint bevétele volt az országnak. A pénz azonban jórészt eltűnt a magyar költségvetésben." ... "A bevétel egy részét pedig egyszerűen elhallgatták a közvélemény előtt."
Az LMP szerint mindez aláásta az ország szavahihetőségét és tárgyalási pozícióit, így például Japán Magyarország helyett Csehországtól vásárolt mintegy 110 milliárd forint értékű kibocsátási jogot.
A Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium szombati közleményében hangsúlyozza, hogy az éghajlatváltozás elleni küzdelmet a zöldtárca nemzeti ügynek tekinti.
A közlemény idézi Szabó Imre minisztert, aki szerint "a zöldtárca elkötelezett a hatékony klímavédelem mellett és kiemelt nemzeti érdeknek tekinti azt, amit veszélyeztet a körülötte kialakult politikai hecc kampány."
A tárcavezető kiemeli, hogy a kvótakereskedelem a jogszabályoknak megfelelően zajlik: Magyarország 2007-től kezdődően részletesen szabályozta a kiotói kvótakereskedelemben való részvételt és az ebből származó bevételek klímavédelmi felhasználását. Emlékeztet, hogy 2009 közepén önálló klímapolitikai szakállamtitkárság is felállt többek között e projektek koordinálására.
"Hazánknak a kvótavagyonát 2012-ig kell értékesítenie, eddig már több mint 36 milliárd forint bevételt sikerült elérni a nehéz piaci körülmények ellenére. Magyarországnak az az érdeke, hogy egy jól működő, kipróbált és valódi kibocsátás-csökkentést eredményező Zöld Beruházási Rendszerrel a háta mögött továbbra is jó áron értékesítse a kvótáit. Nem cél tehát a minél sietősebb eladás bármilyen áron, és értelmetlen elmaradt bevételekről beszélni" - hangsúlyozta a miniszter.
A közlemény arra is kitér, hogy a kvótabevételek elkülönített költségvetési soron teljes egészében rendelkezésre állnak, és azokat a törvény értelmében a zöldtárca maradéktalanul - tehát zárolás nélkül, akár már az idén - kizárólag klímavédelmi célokra fordíthatja. A keret felülről nyitott, tehát az új bevételeket is kizárólag klímavédelmi célra lehet és kell is fordítani.
A tárca meggyőződése, hogy az általa elindított Zöld Beruházási Rendszer és a Klímabarát Otthon Program egy megfelelően működő, hatékony klímavédelmi eszköz.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.