Az Európai Orvosok Állandó Bizottsága szerint kontinensünk lakosságának legalább 50 százaléka D-vitamin hiányban szenved. Ugyanakkor a legújabb kutatási eredmények azt mutatják, hogy a D-vitamin általánosan ismert, az egészséges csontozat és izomzat kialakításában, valamint a csontritkulás megelőzésében betöltött szerepe mellett a hiánya egy sor más súlyos betegséggel is kapcsolatba hozható. Ilyenek többek között a szív-és érrendszeri megbetegedések, az immunműködési problémák, a szklerózis multiplex, az I-es és II-es típusú cukorbetegség, a TBC és számos rákos megbetegedés, de legújabb tanulmányok szerint az asztma és az allergia is.
A tanácskozás összehívását kezdeményező magyar EP-képviselő, Áder János ezzel összefüggésben arra hívta fel a figyelmet, hogy bármi, amiből az európai lakosság 50 százaléka hiányt szenved, olyan kérdés, amely nyilvánvaló egészségpolitikai prioritást jelent. Megítélése szerint a legfontosabb a megelőzés, Ha sikerül megelőzni a D-vitamin-hiányt és vele együtt számos betegség kialakulását, egyúttal nagymértékben csökkenthetőek a társadalombiztosítás terhei is.
Ezzel összefüggésben az ún. Grant-tanulmányra, amely szerint 17 európai országban összesen 177 milliárd euróval csökkennének az egészségügyi kiadások, ha a lakosság megfelelő D-vitamin ellátásban részesülne.
Az EP-tanácskozáson az egyik legnagyobb sikert arató előadást Szalay Ferenc, a SOTE 1. Számú Belgyógyászati Klinikájának orvosa tartotta. Ő arra hívta fel a figyelmet, hogy a D-vitamin hiányhoz kötődő megbetegedések aránya a közép-kelet-európai régió országaiban nagyon magas. A hiány legfőbb okai elsősorban az emberek táplálkozási szokásaiban és életmódjában keresendők, hiszen az már önmagában is árulkodó tény, hogy a magyar lakosság átlagosan évente ötödannyi halat fogyaszt, mint az európai átlag.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.