Várhatóan 19 állandó bizottság működik majd az új parlamentben, a jelenlegiek mellett újként jön létre a fogyasztóvédelmi testület – állapodtak meg a parlamenti pártok a május 14-re tervezett alakuló ülést előkészítő egyeztetése. A Fidesz a jelenleg létező 18 testület mellé indítványozta a fenntartható fejlődés bizottságának megalakítását, de ettől az ellenzék kérésére elállt. Az ellenzék egy fogyasztóvédelemmel foglalkozó új testület létrehozását kezdeményezte, amelyről megegyeztek a pártok. Arról is döntés született, hogy a környezetvédelmi testületet hívják majd fenntartható fejlődés bizottságának.
A tervek szerint az ellenzéknek hat elnöke lenne a bizottságok – ifjúsági, szociális, családügyi és lakhatási; költségvetési, pénzügyi és számvevőszéki; a foglalkoztatási és munkaügyi; fenntartható fejlődés; nemzetbiztonsági; fogyasztóvédelmi – élén, és 16 alelnöki posztot kapnának.
Az ellenzéki pártok egymás között nem tudtak megegyezni a közöttük felosztható parlamenti bizottsági elnöki és alelnöki posztok arányáról. Az MSZP 3:2:1, az LMP 2:2:2 arányban osztaná fel a három párt között az elnöki posztok számát. Ha az ellenzék nem tud megegyezni május 14-ig, akkor a Fidesznek joga van arra, hogy elrendezze a kérdést.
„A Fidesz korrekt ajánlatot tett” – hangoztatta Lázár János. A Fidesz frakcióvezetője szerint a bizottságokban és a bizottsági tisztségviselők szintjén az ellenzéki jogok a választási eredményt meghaladó mértékben érvényesülnek. Ezt a nemzeti együttműködés első lépésének tekintik, a megállapodásokat betartják és további megállapodásokra törekszenek. A kormányoldal minden bizottságban szeretné garantálni az ellenzéki jogosítványok érvényesülését.
„Azért fontos, hogy a külügyi, illetve a költségvetési bizottságot ellenzéki politikus vezesse, mert ezeken keresztül lehet kontrollálni a kormányzati munkát” – hangoztatta Mesterházy Attila, az MSZP frakcióvezetője.
Az LMP ragaszkodik ahhoz, hogy az ellenzéknek felajánlott hatból két bizottsági elnöki helyet kapjon, miután nem kértek országgyűlési alelnöki helyet – hangoztatta Jávor Benedek a párt szóvivője. Az LMP a fenntartható fejlődés és az újonnan létrehozandó, állandó fogyasztóvédelmi bizottság elnöki posztját szeretné megkapni.
Vona Gábor, a Jobbik elnöke elégedett a két bizottsági elnöki és hat alelnöki poszttal. Korábban a külügyi, illetve a költségvetési és pénzügyi bizottság elnöki posztját szerették volna megkapni, de mérlegelés után úgy döntöttek, hogy a külügyi helyett a nemzetbiztonsági bizottságot vezetnék.
Az előző két egyeztetésen a pártok abban állapodtak meg, hogy hol foglalnak helyett a parlamenti patkóban. A Háznak három kormánypárti és két ellenzéki alelnöke lesz öt jegyzőt a kormányoldal, ötöt pedig az ellenzék ad.
A törvényhozás május 14-re tervezett alakuló ülését a tervek szerint Sólyom László államfő 13 órakor nyitja meg, majd a Himnusz elhangzása után beszédet mond. Korelnökként a fideszes Horváth János mond beszédet, majd bejelenti, mely képviselőknél áll fenn összeférhetetlenség. A szavazások után felszólal majd a leköszönő és a leendő kormányfő is.
Az Országgyűlés vita nélkül hallgatja meg az Országos Választási Bizottság elnökének, Szigeti Péternek, és Varga Zoltán önkormányzati miniszternek a választásról szóló beszámolóját. Az első öt igazolt képviselőből álló mandátumvizsgáló bizottság jelentést tesz a korelnök és a korjegyzők által végzett mandátumigazolás eredményéről. A képviselők ezután szavaznak a választási beszámolókról; majd ismertetik az igazolt képviselők névsorát.
Ezt követően bejelentik a frakciók megalakítását, megnevezik vezetőiket.A képviselők titkos szavazáson választják meg az Országgyűlés elnökét az elnököt, az alelnökeit, és a jegyzőket. Utána megalakul a házbizottság, és az elnöklést átveszi az új elnök a korelnöktől.
Ezt követően felszólal az Országgyűlés új elnöke – várhatóan a Fidesz által jelölt Schmitt Pál –, Bajnai Gordon leköszönő miniszterelnök, aki bejelentést tesz a kormány megbízatásának megszűnéséről. Az államfő javaslatot tesz az új miniszterelnök személyére, és várhatóan Orbán Viktor már miniszterelnök-jelöltként szólal fel. Ezután döntenek a képviselők arról az országgyűlési határozati javaslatról, amely a parlament bizottságairól, azok tisztségviselőiről, tagjainak megválasztásról szól.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.