A régi-új külügyér hangsúlyozta: Oroszországgal stabil, átlátható, kölcsönösen előnyös kapcsolatokat akarnak kialakítani – a tárgyalásokat még ellenzékben elkezdték –, így az orosz tőke Magyarországon ugyanolyan szívesen látott, mint bármely más befektetés.
- Mi lesz az oroszokkal fenntartott kapcsolatokkal? Néhány cégben itt Magyarországon nem mindenki örül a jelenlétüknek.
– Oroszországgal már ellenzékben elindult a párbeszéd, s megegyeztünk bizonyos alapelvekben. Stabil, átlátható, kölcsönösen előnyös kapcsolatokat akarunk, a kölcsönös bizalom alapján. Az orosz tőkét Magyarországon ugyanolyan szívesen látjuk, mint bármely más befektetést. A következő években, ha valóban akarunk egymillió új munkahelyet teremteni tíz esztendő alatt, erre szüksége van és szüksége lesz az országnak. Egyes stratégiai jelentőségű cégeknél ugyanakkor nem szeretnénk növelni a külföldi – ideértve az orosz – részesedést.
– Érvényes ez a Mol–Szurgutnyefty kapcsolatra is?
– Bár ez vállalati kérdés, abban bízom, hogy a Mol–Szurgutnyefty kérdés mielőbb megoldódik. A magyar–orosz kapcsolatoknak nincs szükségük sem feszültségforrásokra, sem közvetítőkre. Lényegesen növelni kell a magyar kivitelt Oroszországba. Ugyanígy a kínai tőkét is szívesen látjuk, és az odairányuló magyar exportot is meg kellene többszörözni. Indiával hasonló a helyzet. A kétoldalú kapcsolatok óriási lehetőségekkel kecsegtetnek. A külpolitika feladata az, hogy mindehhez a legjobb feltételeket megteremtse.
A felkért tárcavezető közölte az InfoRádióban, hogy a Fidesz még ellenzéki pártként kiépítette a kapcsolatot az orosz politikai tényezőkkel, ezt kormányon is folytatni kívánják. Világos beszédre, megbízhatóságra van szükség mindkét félnek - emelte ki.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.