A világ „élelmiszerkatasztrófa” felé tart, miután az Észak-Amerikát sújtó szárazság és a bioetanolgyártás kirívó mértékben emeli az élelmiszerárakat – figyelmezetetnek politikai elemzők világszerte. Az aggódó hangokból az Al-Dzsazíra arab hírportál közöl összeállítást.
A híroldal elemzésében rámutat: a közelmúltban számos országban vezetett zavargásokhoz az élelmiszer hiánya illetve magas ára. A 2007-ben kezdődött és a következő évben folytatódott élelmiszerár-robbanás során – mikor az árak történelmi léptékben mérve is hihetetlen emelkedésen mentek keresztül – egyebek mellett Bangladesben, Haitin, a Fülöp-szigeteken és Burkina Faso-ban is éhséglázadások törtek ki. Az elemzők szerint félő, hogy a drámaian visszaeső amerikai termelés miatt egyes országok csak nagyon kevés gabonát tudnak vásárolni, és a zavargások kiújulnak.
Az Egyesült Államok közép-nyugati részét – amelyet a hírportál elemzése a „világ kenyereskosarának” nevez – szinte felégette a szokatlan nyári hőség és szárazság. Yaneer Bar-Yam, a New England Complex Systems Institute elnöke az Al-Dzsazírának elmondta: mindez a 2008-as véres összecsapásokhoz hasonló megmozdulásokat fog eredményezni.
A világméretű nyári rendkívüli hőség és a szárazság okozta élelmiszerár-emelkedés ismét a föld leginkább rászoruló lakosait sújta – ezt már Paul Armstrong írja a CNN-en közölt elemzésében. Armstrong hivatkozik a Világbank egy nemrég publikált jelentésére, amely szerint az élelmiszerárak világszinten 10 százalékkal emelkedtek júliusban, miközben az olyan kulcsfontosságú termények, mint a kukorica és a szója 25 százalékkal drágultak, rekordot döntve ezzel.
Az egyes gabonafélék, különösen a kukorica exportjában világelsőnek számító Egyesült Államokat rendkívüli szárazság sújtja, ezért az ország a legnagyobb termeléscsökkenéssel néz szembe a harmincas évek óta. Eközben a mostoha időjárás Oroszország, Ukrajna és Kazahsztán búzatermelére gyakorolt negatív hatást.
A rossz időjárás eredményeképp a Világbank élelmiszerár-indexe – amely a nemzetközi kereskedelemben résztvevő főbb élelmiszeralapanyagok ellenértékét rögzíti – júliusban 6 százalékkal volt magasabb, mint egy évvel korábban, és 1 százalékkal meghaladta a legutóbbi csúcsot, a 2011 februári értéket is.
„Az élelmiszerárak emelkedése ismét komolyan fenyegeti több millió ember egészségét és jólétét” – mondta Jim Yong Kim, a Világbank-csoport elnöke.
Az elemzés a továbbiakban rámutat arra is: bár Afrikát tartják a leginkább rászoruló térségnek, a probléma számos országot érint a világ más régióiban is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.