A müncheni lap idézte a Neue Soziale Martkwirtschaft (NSM) éves jelentését a német szövetségi tartományok rangsoráról, eszerint Németország keleti része jóval dinamikusabban növekszik, mint a nyugati. A keleti tartományok közül Brandenburgban volt a legerőteljesebb a növekedés, ahol 2007 és 2010 között a munkahelyek száma 5,4 százalékkal nőtt. Ez a dinamika azonban kevés haszonnal járt.
A német egység újrateremtése óta eltelt 22 év után a kelet-német gazdaság még mindig nem elég nagy. Keleten a GDP 2011-ben a nyugatnémet szint 71 százalékát érte el, az előző évben ez az arány még 73 százalék volt. A gyengeségnek strukturális okai vannak: kicsi a középosztály és ehhez kapcsolódik az innováció és az export gyengesége, hiányoznak a vezetési központok, az eredeti kelet-német nagyvállalatok, az új szövetségi tartományokban elöregedtek a lakosok, és a számuk is csökkent.
A kelet-német leányvállalatoknál alig folyik kutatás, mert az többnyire közvetlenül a konszernek központjához kötődik. "Amennyiben a mindenkori gazdasági teljesítmény így alakul, Kelet-Németország örökre lemarad - figyelmeztet a bajor lap. Léteznek ugyan dinamikus növekedési központok, például Chemnitz, Drezda, Lipcse vagy Jéna, de összességében véve a kelet-német gazdaság képtelen leküzdeni növekedési gyengeségeit. A keleti országrésznek ezért vélhetően 2019 után is további pénzügyi támogatásra van szüksége, akár a mágikus 2019-es év után, amikor a szolidaritási paktum pénzeszközei elfogynak. Ez a követelés azonban kényes téma, mert egyre több nyugatnémet közösség igyekszik szembeszállni a Nyugatról Keletre irányuló pénztranszferekkel.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.