A nagyobb településeknél 514,9 milliárd forintnyi adósságátvállalást jelentett be. Az önkormányzatok teljes adósságállománya 1200 milliárd forint. A belügyi tárca december 5-étől december 14-ig konzultációsorozatot tart hat delegációval az érintett településekkel 31 helyszínen. Az önkormányzatoknak december 17-ig adatszolgáltatást kell nyújtaniuk a kincstárnak a pénzügyi helyzetükről a december 12-i állapotuknak megfelelően. A kincstár december 20-ig juttatja el az adatokat a Nemzetgazdasági Minisztériumnak. A tárca intézi, hogy december 28-ig a bankokhoz eljussanak a források.
Tállai lapunknak elmondta, hogy a 3200-ból mintegy 1200 olyan önkormányzat van, amely nem érintett a konszolidációban. Ebből 850 olyan 1000 lélekszám alatti település van, amelynél fel sem merülhetett az eladósodás mértéke. Az érintettek mintegy fele önhikis támogatásban részesült. Az államtikár közölte: a több száz korábban jól gazdálkodó, el nem adósodott települések kompenzálására külön, fejlesztésre vonatkozó pályázatokat szeretnének kiírni. Másrészt önrész nélkül vagy csökkentett önrész nélkül tudnak majd pályázni fejlesztésekre. Tállai szerint a bankok nem fognak bukni az adósságkonszolidáción, mivel megszűnik kockázatos hitelkihelyezésük.
„A bankszektor dolgozik rajta, hogy az önkormányzatok adósságkonszolidációjával kapcsolatban a rá háruló, valamint a kormány által kért adminisztrációs és operációs feladatoknak a szűk határidő ellenére is maximálisan megfeleljen” – nyilatkozta lapunknak a Bankszövetség kommunikációs vezetője. Sütő Ágnes elmondta: „ennek érdekében aktív munka, egyeztetés folyik a Bankszövetség érintett munkacsoportjában”. Az még nem derült ki, hogy a bankoknak milyen áldozatot kell vállalniuk. Az ötezer fő feletti települések közül 283 önkormányzatnak jövőre fogja átvállalni az adósságát az állam – mondta lapunknak Tállai. Ezeket a településeket 40-70 százalékban konszolidálják az iparűzési adóbevétel mértéke alapján.
TÖOSZ: beborulhattak volna a települések
Januárban 4–500 önkormányzat beborult volna, ha nem történik meg az adósságkonszolidáció – nyilatkozta lapunknak a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének (TÖOSZ) elnöke. Schmidt Jenő szerint a települések enélkül már nem tudnak működni, mivel az elmúlt 10 évben 1000-1100 milliárd forintot vontak ki ebből a szektorból. Úgy vélte, a kistelepüléseknél technikailag december 28-áig kifizethető az adósság. A nem eladósodott önkormányzatoknak járható útnak tartotta a Tállai András által felvázolt kompenzációt. Schmidt azt is felvetette, hogy a működésképtelen települések támogatásából egy nagyobb összeget kaphatnának a települések olyan nem konszolidálható adósságokra, mint például a szállítói tartozások kiegyenlítése.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.