A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) által kidolgozott, lapunk birtokába jutott javaslatból az világlik ki, hogy a fél éves támogatást az érintett cégeknek kellene megelőlegezniük. A javaslat szerint a költségvetési törvény módosítása kell ahhoz, hogy a kormány rendeletet adjon ki a támogatásról, a tárca ennek időpontját azonban csak március első felére teszi. A rendelet hatályba lépésével kezdődhetne a kérelmek elkészítése, és benyújtása, amelyre várhatóan május végéig lesz lehetőség. Az egyösszegű támogatás folyósítása folyamatosan történhet június végéig. A minisztérium elképzelése szerint az így megszerzett támogatással augusztus 31-ig kellene elszámolniuk a kérelmezőknek.
A minisztériumi tervezet egy normális és egyszerű kompenzációs módot vázol fel, ez a vállalkozások számára elfogadható lenne. Elvi problémát jelent ugyanakkor, hogy az érintett vállalkozásoknak ezt az összeget meg kell előlegezniük, hiszen éppen a legnehezebb helyzetű ágazatokról van szó – nyilatkozta a Világgazdaságnak Dávid Ferenc. A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) főtitkára kijelentette: emiatt fontos lenne, hogy mihamarabb megegyezés szülessen.
Dávid Ferenc szerint amiatt is indokolt lenne mielőbb rendezni a kérdést, mert nagy mennyiségű kérelemre lehet számítani. „Az érintett ágazatokban hozzávetőleg 250 ezer munkavállaló dolgozik a legalacsonyabb bérszinteken, foglalkoztatóiktól több tízezer kompenzációs kérelem várható.”
A főtitkár szerint problémát jelenthet a második félévben az, ha a növekedés nem indul be, és a fogyasztás nem nő. – Ebben az esetben az érintett ágazatokban a minimálbéres munkahelyek könnyen elveszhetnek. Ha tehát a gazdaság nem indul be akkorra, augusztusban újra le kell ülni a kormányzattal, hogy egy új kompenzációs csomagról tárgyaljunk – tette hozzá Dávid Ferenc.
– Láthatóan megállt a kompenzáció kifizetésének folyamata, ennek egyik oka talán az, hogy törvényt kell módosítani a jogszabályi háttér megteremtéséhez – nyilatkozta lapunknak Pataky Péter. A Magyar Szakszervezetek Országos Szövetségének (MSZOSZ) elnöke hozzátette: „szakszervezeti részről támogatjuk a munkavállalókat abban, hogy minél előbb megkapják a minimálbér emelésének költségeit. Ez azért is érdekünk, mert úgy látjuk, ezután zökkenőmentesebb lehet az érintett ágazatokban a bértárgyalások menete. A kompenzáció késlekedése ugyanis hivatkozási alapot teremthet a béremelések elhalasztására, vagy elmaradására” – fogalmazott az elnök.
Pataky Péter ugyanakkor hozzátette: „a magyar minimálbér semmilyen összehasonlításban nem számít magasnak, ezért a támogatás lejárta után, az év második felében sem okozhat gondot annak kifizetése. Ha mégis problémát jelentene ez egyes munkáltatóknak, akkor ott a vállalkozással van baj” – mondta az MSZOSZ elnöke.
Szerdán egyeztetnek
A kormány, a szakszervezetek és a munkaadók szerdán egyeztetnek a távolléti díj számításával kapcsolatban felmerült gyakorlati kérdésekről a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumának monitoring bizottságában. Szakértők szerint ugyanis az új számítási módból következően akár a minimálbérnél is kevesebbet kereshetnek azok a munkavállalók, akik rövid hónapban, így példáu februárban, mennek szabadságra.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.