Mindenkinek ki kell költöznie Leányfalu hullámteréből
Folyamatosan hagyják el otthonaikat a Duna leányfalui hullámterében élők, miután a 95 érintett ingatlan tulajdonosa csütörtökön megkapta a kitelepítési határozatot – közölte a község polgármestere péntek reggel az MTI–vel.
Nyíri Csaba (független) elmondta, hogy az intézkedés 296 embert érint, a házak egy része nyaraló. Sokan a felhívást követően megkezdték a költözést, néhány embert a legveszélyeztetettebb ingatlanokból a lehető leghamarabb kiköltöztettek. A katasztrófavédelem felmérése szerint éjfélkor már csak 94-en voltak a hullámtérben.
Négyen nem akarnak távozni, az önkormányzat valószínűleg segítséget kér kilakoltatásukhoz - tette hozzá a polgármester.
Nyíri Csaba közlése szerint eddig 38 érintett igényelt elhelyezést, mindannyiukat a Móricz Zsigmond általános iskola tornacsarnokában szállásolják el. A község a 11-es főútra összpontosítja az árvízi védekezést, mivel 2006-ban Tahi és Leányfalu között a Duna (714 centiméteres vízszintnél) itt csapott át az úton.
Nagyon fontos a Tildy Zoltán-híd védelme, és figyelnek a Szentendre irányában felépített három nyúlgát állapotára is – mondta.
A település folyamatos "szintezésében", a gátak magasságának meghatározásában vízügyes és katasztrófavédelmi szakemberek segítenek, a gátakon folyamatosan dolgoznak, a munkába déltől nyolcvan tűzoltó is bekapcsolódik 24 órás váltásban – tette hozzá Leányfalu polgármestere.
Közben harmadfokú árvízvédelmi készültség lépett érvénybe Szentendrén péntek hajnali három órakor - közölte a polgármesteri hivatal kommunikációs vezetője az MTI-vel. Kádár Kristóf elmondta, hogy reggel 7 órakor a Duna elérte a mobil árvízvédelmi fal alját. Az akadálymentes anyagmozgatás érdekében a Dunakorzót lezárták az autós forgalom elől - tette hozzá.
Csaknem 760 kilométeren van készültség
Az Országos Műszaki Irányító Törzs szerint csaknem 760 kilométeren van árvízvédelmi készültség Magyarországon.
A közleményben azt írják, rendkívüli védekezésre 191 kilométeren van szükség Győr-Moson-Sopron megyében a Duna és a Mosoni-Duna mentén, Komárom-Esztergom megyében és Pest megye Budapest feletti területén a Duna menti állami védvonalakon.
Harmadfokú készültség 62 kilométeren, a Rába győr-árpási, győr-koroncói szakaszán, a Marcal győr-koroncói, valamint a koroncó-mórichidai árvízvédelmi szakaszán van.
Másodfokú a védekezés 114 kilométeren, a Duna Budapest alatti szakaszán, a jobb parton Adonyig, a bal parton Soltig.
Elsőfokú védekezés 392 kilométeren, a Dunán Dunaföldvártól a déli országhatárig, a Marcal középső szakaszán, valamint a Zagyva középső szakaszán Szentlőrinckáta és Hatvan között, továbbá a mátraverebélyi tározónál van érvényben.
A legfrissebb, péntek reggel 7 órai adatok szerint Nagybajcsnál 887 centiméter volt a Duna vízszintje. A tetőzést szombat reggelre várják 900 centiméteren, amelytől felfelé és lefelé 10-10 centivel térhet el a végleges magasság. Nagybajcson már megdőlt a 2002-ben mért addigi legmagasabb, 875 centiméteres vízállás.
Komáromban 5 centi hiányzik a 2002-ben mért 802 centiméteres rekordhoz. Ott várhatóan vasárnap hajnalban 830 centiméteren (plusz-mínusz 10 centiméter) tetőzik a folyó.
Esztergomban vasárnap napközben érheti el a legnagyobb magasságát a Duna, a legfrissebb mérések alapján 795 centiméterrel (plusz-mínusz 15 cm). Esztergomban 2002-ben mérték az eddigi legmagasabb, 771 centiméteres vízállást, péntek reggel 7 órakor 736 centiméter volt a folyó vízszintje.
Nagymarosnál 655 centimétert mértek legutóbb, és 740 centiméteres (plusz-mínusz 15 cm) rekord vízállásra számítanak hétfő hajnalban. Várhatóan ott is megdől az eddigi, 2006-ban mért 714 centiméteres rekord.
Budapesten reggel 7 órakor 784 centiméter volt a Duna vízszintje. A fővárosban hétfő reggel 885 centiméteren (plusz-mínusz 20 cm) tetőzhet a folyó. A korábbi 860 centiméteres rekordot 2006-ban mérték.
Kora délutánig erősítik a gátat Győrújfalunál
Kora délutánig erősítik, aztán tovább magasítják a Mosoni-Duna gátját Győrújfalunál - közölte a helyszínen az MTI-vel a védekezés katonai parancsnoka pénteken. Szabó Ferenc mérnök ezredes elmondta: 300 katona, 40-50 vízügyi dolgozó, a katasztrófavédelem 200 munkatársa, legalább 100 önkéntes és számos speciális gép mellett 3 helikopter is részt vesz a munkálatokban. Utóbbiak mintegy 1 tonnás kötegekbe rendezett homokzsákokat szállítanak a gáthoz.
A csütörtök kora esti után péntek hajnalban ismét kisebb gátcsúszást észleltek, ennek támasztásán, megerősítésén dolgoznak - tájékoztatott Szabó Ferenc. Azt mondta, a folyó szintje jelenleg mintegy 80 centiméterrel van a gáté alatt. Hozzátette, a vízügyi szakemberek azt várják, hogy este 10 és hajnali 2 óra között tetőzik a Duna Nagybajcsnál, ezt követően kezd a víz visszaduzzadni a Mosoni-Dunába.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.