BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Közmunka: Akkreditáció lóhalálában

Egy-egy településen akár 250 konyhai kisegítőt is képezhetnek a téli közfoglalkoztatás keretében, kérdéses, hogy ennyien hogyan fognak tudni elhelyezkedni. A tanfolyamok akkreditációjára fél hónap állt rendelkezésre.

Hol fog gyakorlatot szerezni decembertől márciusig a téli közfoglalkoztatás kiegészítő képzésében az eldugott kis falvakban például a mezőgazdasági munkás, a kerti munkás, vagy a parkgondozó – kérdezte egy írásbeli kérdésben Sós Tamás a kormányzattól.

Az MSZP-s politikus azt is firtatta, hogy egyszerre 60 kazánfűtőt is kiképeznek, de hogyan szerzenek gyakorlatot az olyan településeken, ahol összesen 5 darab kazán sincs.

Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter a parlament honlapján közölte, hogy a téli közfoglalkoztatást kiegészítő képzési programra 24 milliárd forint áll rendelkezésre, ez tartalmazza az esetleges utazási költségeket is. Az „Újra tanulok” kiemelt programot uniós forrásból finanszírozzák, 2013 december eleje és 2014 márciusa vége között 100 ezer főnek nyújtanak képzési lehetőséget, 50 ezren szakmát szerezhetnek. Betanító jellegű képzés 29 ezer főnek indul.

Az OKJ-s képzéseket ajánlattételi felhívás alapján felnőttképző intézmények valósítják meg, a foglalkoztatók közt van az Országos Vízügyi Főigazgatóság, vízgazdálkodási társulatok, a Magyar Közút, erdészetek, nemzeti parkok, a MÁV és az önkormányzatok.

A decemberben induló képzéseket az Országos Képzési Jegyzék (OKJ) alapján kell szerepeltetni, de Sós szerint csak egy november 13-i rendelet szerint lehetett engedélyeztetni az új tanfolyamokat. Így kidolgozásukra nem lehetett idő, az engedélyeztetés korábban legalább 2 hónapot vett igénybe. Sérelmezte, hogy olyan intézmények is jelentkeztek képzőknek, amelyek nem rendelkeztek akkreditációval, csak később, „lóhalálában” engedélyeztették a tananyagot. Úgy vélte: így „eleve címkézett volt a pályázat” a kormányközeli magáncégeknek. „Az igazgatói értekezleten, amit két héttel a pályázat lezárása előtt hívtak össze több megyében, ahol mindenütt megmondták, hogy ki mit fog nyerni és mit fog megcsinálni” – jelentette ki Sós.

Varga közölte: olyan intézménnyel nem kötnek szerződést, amely a szerződéskötés időpontjára nem rendelkezik az előírt engedélyekkel. Szerint az engedélyezési eljárást a beérkezett kérelmek alapján, a törvényben meghatározott módon folytatták le. Hangsúlyozta: abban nincs semmi meglepő, ha az engedély kiadásához szükséges személyi, tárgyi feltételeket rendben találták a már tapasztalt, akkreditációval rendelkező felnőttképző intézményeknél.

Varga szerint az akkreditáció nem volt feltétele a képzők jelentkezésének, a programengedéllyel a szerződés megkötéséig kell rendelkezni. Hangsúlyozta: a képzési szakirányokat nem önhatalmúlag, hanem a közfoglalkoztatók igényei alapján hirdették meg.

A DK-s Kolber István „Kamuképzés а közmunkásoknak?” című kérdésére Varga leírta, hogy köznevelési intézményt csak akkor vontak be, ha a közfoglalkoztatottak által használt tantermek, mellékhelységek a többi tanteremtől elhatárolhatók, oktatásuk más idősávban szervezett.

Tavaly szeptember-novemberben 4 millió 12 ezer volt a foglalkoztatottak létszáma, 87 ezerrel, 2,2 százalékkal több, mint egy évvel korábban – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). A munkanélküliek száma 411 ezer volt, 57 ezerrel kevesebb, mint 2012 azonos időszakában, a munkanélküliségi ráta 1,3 százalékponttal 9,3 százalékra mérséklődött. A 25-54 évesek foglalkoztatottsági aránya 1,3 százalékponttal, 76,7 százalékra javult, a munkanélküliségi rátájuk 1,3 százalékponttal 8,3 százalékra csökkent egy év alatt, ami a legjobb érték a válság óta. KSH lapunkkal közölte, hogy a versenyszférában kismértékben nőtt a foglalkoztatás, elsősorban a járműgyártás területén.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.