A munkaadók és a közszférában dolgozók szakszervezete, a Verdi kedden jutott megállapodásra arról, hogy 11 hónapon belül két részletben összesen 5,4 százalékkal emelik 2,1 millió közalkalmazott bérét.
Miután az infláció Németországban 1,2 százalék, a megállapodás jelentős reálbéremelést jelent a közszférában. Az egyezség pedig irányadó a magánszektor számára is. Hét németországi iparágban - köztük az építőiparban, amelyben 1,8 millióan dolgoznak és a bankszektorban, amelyben 600 ezren - az idén esedékesek a bértárgyalások. A vegyiparban már megállapodtak arról, hogy a következő 14 hónapban 3,7 százalékkal növelik az ágazat nagyjából félmillió dolgozójának bérét.
A német gazdaság teljesítménye lehetővé teszi a bérek emelését. A foglalkoztatottság rekordokat dönt, az erős munkaerőpiac és a kibocsátás robusztus növekedése növeli az adóbevételeket.
A béremelés éves szinten nagyjából 2,5 milliárd euróval növeli a német közalkalmazottak elkölthető jövedelmét. Ez - és az esetleges béremelések a magánszektorban - érzékelhetően növelhetik a belföldi keresletet, ami jótékonyan hatna az egész német gazdaságban, azon keresztül pedig egész Európában.
Kérdés, mit kezdenek a német fogyasztók a többletjövedelemmel. A megtakarítási ráta Németországban, noha kissé csökkent, még mindig 25 százalékkal meghaladja az euróövezet átlagát - emelte ki az elemző.
Ennek egyik oka, hogy az öregedő népesség egyre súlyosabb terhet ró a német nyugdíjrendszerre, emiatt felértékelődött az öregkori öngondoskodás. A másik ok lélektani: németül az adósság szó egyúttal azt is jelenti, "bűn"; a németek általánosságban idegenkednek attól, hogy hitelt vegyenek föl, nem jellemző rájuk, hogy kiköltekeznének.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.