Nagyon komoly geopolitikai kérdések kerülnek elő, amelyeket a saját bőrünkön érzünk nap mint nap. A világpolitika erős szereplői nem mindig és nem teljes mértékben veszik figyelembe a geopolitika kockázatok hatását az ahhoz közel lévő országokra nézve – vélekedett Szijjártó Péter.
Kiemelte, hogy a terrorizmus soha nem volt olyan közel hozzánk, mint most. Az ebola-járvány kockázatait sem hagyhatjuk figyelmen kívül, mert a világnak egy olyan részén ütötte fel a fejét a járvány, ahol a politikai stabilitás bizonytalan.
Az idei esztendő az új kihívások éve lesz Szijjártó szerint, és nem ringathatjuk magunkat abba az álomba, hogy nyugalom és a stabilitás éve lesz a 2015-ös év. Az új kihívások közé tartozik a nemzetközi pénzügyi és gazdasági válság most is tartó hatása, az olajár folyamatos zuhanása, ami országokat késztet arra, hogy gazdasági stratégiájukat újragondolják, és szabják át költségvetésüket.
A közelmúltban is átélhettünk nagyon gyors árfolyammozgásokat – mondta Szijjártó, utalva a svájci frank mozgására. A legfőbb kérdés az idei évben az lesz, hogy létrejön-e az Európai Unió és az Egyesült Államok közötti szabadkereskedelmi megállapodás, amely alapvető változásokat generálhat a világgazdasági folyamatokban.
A magyar növekedés egy újabb erőforrás lehet a megállapodás, de nagyon sok a bizonytalanság. Tavaly jelentősen nőtt az export az USA felé, ami azt mutatja, hogy a magyar áruk és szolgáltatások versenyképesek az USA piacán. Mindez abba az irányba mutat, hogy érdekünk a tárgyalások sikeressége, amelyeknek átláthatónak és transzparensnek kell lenniük – emelte ki Szijjártó. „Helyes döntést hoztunk akkor, amikor a magyar gazdasági érdekeket helyeztük a külgazdaságpolitika fókuszába.”
„Továbbra is azt szeretnénk, hogy nálunk legyen a legmagasabb az ipar hozzájárulása a GDP-hez, nálunk legyen a legmagasabb az export aránya, és nálunk legyen a legmagasabb az egy főre jutó külföldi tőke mértéke” – hangsúlyozta a miniszter.
A Nemzeti Befektetési Ügynökséget átalakítottuk: jelenleg 93 befejtetési projektről, tervről tárgyal jellemzően külföldi vállalatokkal, amelyeknek ma 2 milliárd eurós befektetési szándéka 18500 új munkahelyet rejt magában. A következő néhány hétben három új amerikai beruházást fogunk tudni bejelenteni – árulta el, hozzátéve, hogy a nagyvállalatok Magyarországra vonzása fontos cél, ami segítheti a kkv-kat, hogy beszállítóvá váljanak.
A tavalyi év az export szempontjából nehéz volt, mert számos területen veszteségeket kell elkönyvelni. „Sokan le fogják írni, hogy a keleti nyitás csődjével állunk szemben, de arra kíváncsi leszek, hogy a Nokia gyár bezárását és az ukrán válságot hogyan varrják a Külgazdasági és Külügyminisztérium nyakába” – mondta Szijjártó. Kiemelte, hogy az Oroszországgal szembeni EU-szankciók és az azokra adott orosz embargós válaszok nyomán 13,5 százalékkal visszaesett az orosz exportunk. Ukrajna felé is 13 százalékos exportveszteséget szenvedtünk el tavaly az első 11 hónapban. A Nokia bezárása pedig két fontos arab relációban is 80-90 százalékos visszaesést okozott. Szijjártó szerint szerencsére olyan komoly relációkban mint Németország és Kína növekedés volt.
Nagy figyelmet fordítanak az exportfejlesztésre. Már 25 kereskedőház nyílt meg tavaly, és idén további 17-et nyitnak meg. Például az Egyesült Államokban, Kanadában, Fehéroroszországban vagy Peruban is lesz kereskedőház. „Nem egyik napról a másikra kell csodát várni, de ahogy haladunk előre, az idei évben egyre erősebben jelentkezhetnek a hatások” – tette hozzá.
Szijjártó hangsúlyozta, hogy „Oroszországgal kiegyensúlyozott együttműködést szeretnénk, de erre csak akkor lesz esély, ha az ukrajnai fegyveres konfliktus minden egyes fele tiszteletben tartja a minszki megállapodást”. Kiemelte, hogy az orosz kereskedelmi relációban nagy visszaesés van az EU-ban. Fontosnak nevezte a kapcsolatok rendezésért. „Az energiabiztonság és -ellátás az egyik legkritikusabb kérdés Közép-Európában. A déli Áramlat lemondása után új lehetőségek felé kell nézni” – emelte ki.
Szijjártó elmondta, hogy a kereskedelmi és gazdasági együttműködésünk zökkenőmentes az Egyesült Államokkal. „A kereskedelem folyamatosan növekszik, az amerikai befektetőkkel való tárgyalások sikereket jeleznek” – vélekedett, hangsúlyozva: az új nagykövet érkezése jó lehetőséget biztosít, hogy a politikai együttműködésünket is vissza tudjuk emelni, arra a kiváló szintre, ahol a gazdasági és védelmi együttműködésünk van. „Kettőn áll a vásár, de Magyarország kész arra, hogy a politikai együttműködés is kiváló legyen” – mondta. Hozzátette, a gazdasági együttműködés indokolja, hogy megnyissuk a chicagói főkonzulátusunkat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.