„Hova tűnt 212 millió forint, miért nem kapták meg az iskolák a könyvtári állományuk fejlesztésére fordítható támogatást?” – érdeklődött a kormányzatnál Ikotity István. Az Országgyűlés kulturális bizottságának alelnöke arra emlékeztetett, hogy még a 2013-as évre „a tankönyvvé, pedagógus-kézikönyvvé nyilvánítás, a tankönyvtámogatás, valamint az iskolai tankönyvellátás rendjéről szóló Emmi-rendeletnek megfelelően könyvtári állománygyarapításra összesen 212,164 millió forintos keretösszeget állapítottak meg. Ez az összeg az állami tankönyvellátást felügyelő Könyvtárellátó Nonprofit Kft-t (Kello) illető 20 százalékos díjazásból származott. Az iskolákkal történt megállapodások alapján ezen felül több mint 132 millió forint adminisztrációs díjat számoltak el, mely az iskoláknak jelent anyagi forrást az iskolán belüli tankönyvellátási feladatok megszervezésére, végrehajtására.
Az LMP-s honatya szerint az iskolák a könyvtári állománygyarapításra megítélt keretösszegből nem kaptak kézhez még semmit, a Kello és az intézményfenntartó (Klik) részéről se pénz, se segítség, se tájékoztatás nem érkezett az intézményekhez ez ügyben.
„Az iskolákkal történt végleges folyószámla egyeztetést követően a Kello biztosítja a feltételeket az iskolák számára, hogy a keretösszegnek megfelelő értékben az iskolai könyvtárak állománygyarapítása megvalósuljon” – közölte a parlament honlapján az Emmi parlamenti államtitkára. Rétvári Bence leírta, az elhúzódó tankönyvellátási elszámolás miatt a Kello csak a tavalyi év nyarán tudta elindítani a beszerzéseket, amelyek célzottan az iskolai könyvtárak igényei alapján történtek.
Az iskolai könyvtárak állománygyarapítására külön informatikai rendelési felület készült, ahol jelenleg 871 könyvcím szerepel, összesen 124 ezer 800 darab példány 478,1 millió forint értékben.
Az iskolai könyvtárosok igény szerint rendelhetnek a felületről iskolai diáklétszám függvényében. A Kello 2015. január 26-án nyitotta meg a rendelési felületet, és február 27-e éjfélig bezárólag adhatják le rendeléseiket az iskolák, ami még a 2013/14-es tanévre kalkulált összeg terhére történik meg.
A 2014-es támogatások összegét pedig akkor tudják majd megállapítani, ha elkészülnek a 2014/2015-ös tanév tankönyvellátásával kapcsolatos elszámolások. Ezután tudja megállapítani a Kello az előző tanév után visszaosztható keretösszeget. Ez után indulhat a következő könyvtárfejlesztés.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.