Közel 25 milliárd forintot kapnak idén a felsőoktatási intézmények kiegészítő támogatásként – derül ki az Emmi parlamenti államtitkárának egy írásbeli kérdésére adott válaszából. Rétvári Bence az LMP-s Ikotity István érdeklődésére közölte, hogy speciális feladatok támogatására a 29 állami intézmény összesen 14,4 milliárdot kap, míg PPP támogatásra 10,3 milliárdot. A speciális feladatok támogatása az egyes felsőoktatási intézményekben meglévő, az oktatást és a kutatást segítő, ellátó egyedi feladatok elvégzését teszi lehetővé. Ide tartozik például az anyanyelvi lektorokra, a fogyatékossággal élő hallgatókra, a kutatóintézetek és kísérleti üzemekre, a laboratóriumokra, az arborétumokra és botanikus kertekre, a művészeti gyakorlóhelyekre, a tanulmányi rendszerekre vagy az Elektronikus Információszolgáltatásra adott pénzek, de itt szerepel a MASAT műhold támogatása is. A 15 egyetem összesen 10 milliárdot kap ilyen költségekre, a legtöbbet, 1,4 milliárdot a Debreceni Egyetem (DE). Egymilliárd jut a Miskolci, illetve a Kaposvári Egyetemnek. A legkisebb ilyen támogatás a Semmelweissé (SE) 260 millióval.
A művészeti intézmények közül a Magyar Táncművészeti Főiskola 611 milliót kap, míg a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) 9,8 milliót az összesen rájuk eső 1,9 milliárdból. Kilenc főiskola osztozik 2,4 milliárd forinton. Közülük például a gyöngyösi Károly Róbert Főiskolának 428 millió jár, az egri Eszterházy Károly Főiskolának (EKF) 168,6 millió, a bajai Eötvös József Főiskolának 185,6 millió a szolnokinak 180,6 millió, a kecskemétinek 256,9 millió forint.
A PPP támogatás a Public-Private Partnership (állami és magánszektor finanszírozású) program keretében megvalósult oktatási-kutatási és kollégiumi-diákotthoni új vagy felújított infrastruktúra intézmények által fizetett bérleti díjához ad maximum 50 százalékos támogatást. A 15 állami egyetemnek 8,3 milliárd jut erre a célra, a legtöbb a pécsinek 1,3 milliárddal, az ELTÉ-nek 1,2 milliárd jut, míg a Nyugat-Magyarországi Egyetemnek 1 milliárd forint. A Szegedi, a Kaposvári, vagy a Testnevelési Egyetem egyetlen fillért sem kap erre a célra, hasonlóan az összes művészeti felsőoktatási intézményhez.
A kilenc állami főiskolának összesen 1,9 milliárd jut PPP támogatásra az idén, a legtöbb a nyíregyházinak, 511 millió forint.
A Budapesti Gazdasági (BGF), a Kecskeméti és a Pető András Főiskola nem kap ilyen támogatást.
A jövő évi költségvetésben egyébként összesen 152,2 milliárdot szántak a felsőoktatásra. Kiválósági támogatásként biztosítanak az intézményeknek 9,8 milliárdot, amit 2013 óta adnak. Ennek a keretnek a legnagyobb részét, 46,4 százalékát a kiemelt intézmények kapják meg. A DE, az ELTE és a Pécsi Tudományegyetem mintegy 1,5-1,5 milliárdos támogatást kapnak. A minősítéssel bíró kutatóegyetemeknek a keret 42 százaléka jut. Így a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem 576,9 milliós, a DE 794,3 milliós, az ELTE 833,5 milliós, a PTE 674,7 milliós, a SE 465,8 milliós, míg a Szegedi Tudományegyetem 791,5 milliós támogatásban részesül.
A kiválósági támogatás 5 százaléka jut az Andrássy Gyula Budapesti Német Nyelvű Egyetemnek (115,7 millió forint), a MOMÉ-nak (76,8 millió forint) és a Pázmány Péter Katolikus Egyetemnek (300 millió forint).
A kutatókaroknak jut 3,55 százalék a keretből, így a Pannon Egyetem mérnöki kara 86,7 millió forintot, a Pázmány információs technológiai kara 41,1 milliót, a Szent István Egyetem (SZIE) állatorvos-tudományi kara 101,2 milliót, míg a mezőgazdasági és környezettudmományi kara 120,8 millió forintot.
Az alkalmazott tudományok főiskolája minősítéssel rendelkező intézményeknek összesen a 9,8 milliárdos keret 3,05 százaléka jutott. Ebből a BGF 153,8 millió, míg az EKF 146,1 milliót kapott.
A már említett összegeken kívül a struktúraváltási alap 9,1 milliárdot biztosít az intézményeknek. Ez arra szolgál, hogy az intézmények olyan rendszerszintű megoldásokat találjanak, amelyekkel a gazdálkodásuk fenntartható válik, és elkerülik a hiányos működésből származó adósság kialakulását. Az Emmi pályázatok alapján biztosít erre forrást, amelyek az év közepéig kerülhetnek a főiskolákhoz, illetve az egyetemekhez.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.