BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Mennyit kapnak az egyetemek?

Az állami felsőoktatási intézmények az idén összesen 14,4 milliárd forint kiegészítő támogatást kapnak speciális feladataik ellátására, 10,3 milliárdot pedig PPP támogatásra. Kiválósági támogatásokra 9,8 milliárd jut, a struktúraváltási alapra pedig 9,1 milliárd.

Közel 25 milliárd forintot kapnak idén a felsőoktatási intézmények kiegészítő támogatásként – derül ki az Emmi parlamenti államtitkárának egy írásbeli kérdésére adott válaszából. Rétvári Bence az LMP-s Ikotity István érdeklődésére közölte, hogy speciális feladatok támogatására a 29 állami intézmény összesen 14,4 milliárdot kap, míg PPP támogatásra 10,3 milliárdot. A speciális feladatok támogatása az egyes felsőoktatási intézményekben meglévő, az oktatást és a kutatást segítő, ellátó egyedi feladatok elvégzését teszi lehetővé. Ide tartozik például az anyanyelvi lektorokra, a fogyatékossággal élő hallgatókra, a kutatóintézetek és kísérleti üzemekre, a laboratóriumokra, az arborétumokra és botanikus kertekre, a művészeti gyakorlóhelyekre, a tanulmányi rendszerekre vagy az Elektronikus Információszolgáltatásra adott pénzek, de itt szerepel a MASAT műhold támogatása is. A 15 egyetem összesen 10 milliárdot kap ilyen költségekre, a legtöbbet, 1,4 milliárdot a Debreceni Egyetem (DE). Egymilliárd jut a Miskolci, illetve a Kaposvári Egyetemnek. A legkisebb ilyen támogatás a Semmelweissé (SE) 260 millióval.

A művészeti intézmények közül a Magyar Táncművészeti Főiskola 611 milliót kap, míg a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) 9,8 milliót az összesen rájuk eső 1,9 milliárdból. Kilenc főiskola osztozik 2,4 milliárd forinton. Közülük például a gyöngyösi Károly Róbert Főiskolának 428 millió jár, az egri Eszterházy Károly Főiskolának (EKF) 168,6 millió, a bajai Eötvös József Főiskolának 185,6 millió a szolnokinak 180,6 millió, a kecskemétinek 256,9 millió forint.

A PPP támogatás a Public-Private Partnership (állami és magánszektor finanszírozású) program keretében megvalósult oktatási-kutatási és kollégiumi-diákotthoni új vagy felújított infrastruktúra intézmények által fizetett bérleti díjához ad maximum 50 százalékos támogatást. A 15 állami egyetemnek 8,3 milliárd jut erre a célra, a legtöbb a pécsinek 1,3 milliárddal, az ELTÉ-nek 1,2 milliárd jut, míg a Nyugat-Magyarországi Egyetemnek 1 milliárd forint. A Szegedi, a Kaposvári, vagy a Testnevelési Egyetem egyetlen fillért sem kap erre a célra, hasonlóan az összes művészeti felsőoktatási intézményhez.

A kilenc állami főiskolának összesen 1,9 milliárd jut PPP támogatásra az idén, a legtöbb a nyíregyházinak, 511 millió forint.

A Budapesti Gazdasági (BGF), a Kecskeméti és a Pető András Főiskola nem kap ilyen támogatást.

A jövő évi költségvetésben egyébként összesen 152,2 milliárdot szántak a felsőoktatásra. Kiválósági támogatásként biztosítanak az intézményeknek 9,8 milliárdot, amit 2013 óta adnak. Ennek a keretnek a legnagyobb részét, 46,4 százalékát a kiemelt intézmények kapják meg. A DE, az ELTE és a Pécsi Tudományegyetem mintegy 1,5-1,5 milliárdos támogatást kapnak. A minősítéssel bíró kutatóegyetemeknek a keret 42 százaléka jut. Így a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem 576,9 milliós, a DE 794,3 milliós, az ELTE 833,5 milliós, a PTE 674,7 milliós, a SE 465,8 milliós, míg a Szegedi Tudományegyetem 791,5 milliós támogatásban részesül.

A kiválósági támogatás 5 százaléka jut az Andrássy Gyula Budapesti Német Nyelvű Egyetemnek (115,7 millió forint), a MOMÉ-nak (76,8 millió forint) és a Pázmány Péter Katolikus Egyetemnek (300 millió forint).

A kutatókaroknak jut 3,55 százalék a keretből, így a Pannon Egyetem mérnöki kara 86,7 millió forintot, a Pázmány információs technológiai kara 41,1 milliót, a Szent István Egyetem (SZIE) állatorvos-tudományi kara 101,2 milliót, míg a mezőgazdasági és környezettudmományi kara 120,8 millió forintot.

Az alkalmazott tudományok főiskolája minősítéssel rendelkező intézményeknek összesen a 9,8 milliárdos keret 3,05 százaléka jutott. Ebből a BGF 153,8 millió, míg az EKF 146,1 milliót kapott.

A már említett összegeken kívül a struktúraváltási alap 9,1 milliárdot biztosít az intézményeknek. Ez arra szolgál, hogy az intézmények olyan rendszerszintű megoldásokat találjanak, amelyekkel a gazdálkodásuk fenntartható válik, és elkerülik a hiányos működésből származó adósság kialakulását. Az Emmi pályázatok alapján biztosít erre forrást, amelyek az év közepéig kerülhetnek a főiskolákhoz, illetve az egyetemekhez.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.