BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Parlament: kicsivel nőhet a minimálbér

Órákon át kérdezik ma a képviselők a kormányt, majd vita következik az egészségügy helyzetéről. Ma tárgyalják meg a költségvetés módosító javaslatait is.

A bevándorlás kérdéseivel kezdődött a mai parlamenti ülés: Harrach Péter (KDNP) arról beszélt napirend előtt, hogy ha túl sok migráns érkezik, akkor "ez az Európa néhány évtized múlva már nem ez az Európa lesz, hanem egy másik", és "a bevándorlók közt meglehetősen sok olyan ember van, aki vagy a terrorizmusnak a híve, vagy különböző bűnözői csoportoknak a tagja". Semjén Zsolt erre rákontrázva azt mondta: a magyar nemzet és a történelem iránti felelősségből kell kimondani, hogy a bevándorlók többsége nem akar integrálódni. Az MSZP-ből Tukacs István már a délutáni egészségügyi vitát készítette elő: mint mondta, inkább az egészségügyre kellene többet fordítani stadionok helyett. Rétvári Bence erre válaszul azt mondta: a szocialisták kormányon "termelő ágazattá próbálták silányítani" az egészségügyet. 

Volner János, a Jobbik napirend előtti felszólalója hozta fel ma először a brókerbotrányt: szerinte a Fidesz és az MSZP is nyakig benne van a 15 éve tartó csalássorozatban. "Ha tud valamit, tegyen feljelentést, ne handabandáljon, ne vádaskodjon a kormányra, miközben semmit nem tud" - mondta erre Tállai András. Az államtitkár szerint a Jobbik mosakszik, mert múlt héten nem szavazta meg a pénzügyi felügyeleti rendszer szigorítását. Azt is bejelentette: visszaviszik a parlament elé a javaslatot az MNB felügyeleti jogkörének szigorításáról, amihez a múlt héten nem lett meg a kétharmad. Végül a Fideszből Vargha Tamás és L. Simon László államtitkár beszéltek arról, hogy Székesfehérvár Magyarország fejlődésének motorja.

A szokásoktól eltérően a napot nem a kormány kérdezésével indították, hanem a 2016-os költségvetés módosító javaslataival. A költségvetés kormány által támogatott módosításai közül több mint 90 nyúl a számokhoz, mintegy 40 átcsoportosítást hajtanak végre a javaslaton – valójában azonban több mint 60 milliárd forinttal rontják majd a büdzsé pozícióját. A büdzsében a hiány ugyan nem változik, ám a tartalék 30 milliárd csökken, és 18 milliárd forinttal megemelik a legbizonytalanabbnak tartott bevételi sor, a vagyonértékesítési előirányzatát is.

A kormányzat nem véletlenül nevezi a jövő évit az adócsökkentés költségvetésének (az egyetlen tehernövelés, hogy a dohánycégeknek megmarad a korábban egy évre bevezetni tervezett extra-adó). Ugyanakkor mindezeknél többet fordít majd a kormány beruházásokra: összesen 560 milliárd forintot. Az új gyorsforgalmi program jövőre 160 milliárdba kerül , míg bő 90 milliárd jut majd sportberuházásokra is (ez kevesebb azért az ideinél), és a paksi fejlesztés is elvisz 113 milliárd forintot. A keret a módosításokkal is bővül, hiszen a Ludovika Campus fejlesztésére várhatóan most különítenek el a jövő évi büdzséből 12,5 milliárd forintot.

Ha ezen túljutottak, jöhetett a megszokott hétfői kör: másfél órán át kérdések, majd egy órán keresztül azonnali kérdések következtek. Az LMP-s Schmuck Erzsébet például arról kérdezett, hogy miért ad az MNB magas fizetéseket a vezetőinek, köztük Polt Péter feleségének (a nap legszebb nyelvbotlása is itt jött el: a képviselő szerint "Polt Péter legfőbb ügyésznek megduplázták a feleségét") - Tállai András szerint a bankszektorhoz képest nincsenek túlfizetve a jegybanki vezetők.

Gúr Nándor a 2016-os minimálbérről kérdezett. Mint mondta, Magyarországon rengetegen vannak, akik minimálbért keresnek, az emberek több mint fele a létminimum alatti összeget keresi. A két elem között is nagy különbség van - mondta, majd arra volt kíváncsi: a minimálbér nettó értéke nő-e, és emelkedik-e a vásárlóértéke. Czomba Sándor államtitkár azt válaszolta: a nettó összeg 1,53 százalékkal nőhet, ha a parlament egyszázalékos szja csökkentést elfogadja. Arra törekednek, hogy a minimálbér vásárlóértéke is növekedjen - tette hozzá.

Szabó Sándor (MSZP) szerint újabb "eszement" megszorításra készül a kormány, a szociális törvény módosításával pénzt lehet majd kérni a házi segítségnyújtásért. Szerinte a kormány normatívát biztosít erre a feladatra, de azt ki kell pótolni és az önkormányzatok múlik, hogy kérnek-e érte pénzt. Rétvári Bence államtitkár válaszát azzal kezdte, hogy felmutatott egy fotót, amely elmondása szerint a parlamenti üléstermet ábrázolta a szociális törvény módosításának vitájakor. Szerinte a vezérszónokon kívül egyetlen szocialista képviselő sem volt jelen azon.

Ezután, már késő délután tartják meg a vitát MSZP-LMP-s kezdeményezésre a magyar egészségügy helyzetéről.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.