A bejelentést Jü Cseng-seng, a kínai politikai csúcsvezetés tagja, a népfront országos bizottságának elnöke tette beszédében Hsziamen városában.
A délnyugati Fucsian tartományban immár hetedik éve hagyományosan megrendezik azt az úgynevezett Szoros Fórumot, amelyen a delegációk elsősorban a két part települései, polgárai közötti kapcsolatok elősegítését célzó terveiket tárgyalják meg, egyeztetik.
A körülbelül 23 milliós Tajvan sziget polgárainak a kínai szárazföldre utazásukhoz eddig egyfajta vízumért kellett folyamodniuk, ám az új intézkedéssel - szólt az érvelés - Peking kedvezőbb feltételeket kíván teremteni a "tajvani honfitársak" számára. Az is elhangzott, hogy az esetükben eddig alkalmazott útlevél formáját, amely a kínai szárazföldön a tajvaniak személyazonossági igazolványaként szolgál, a jövőben kártyára változtatják.
Tajvan a kínai polgárháború 1949-es befejezése óta de facto önálló államként működik, miközben Peking az "egy Kína" elv alapján az ország részeként tekint a szigetre, amelyet a világon alig kéttucatnyi ország ismer el. A mindenkori pekingi vezetés deklarált célja Kína újraegyesítése.
Peking és Tajpej évtizedeken át hányattatott viszonya a második ciklusát töltő, 2008 óta hatalmon lévő Kuomintang párti Ma Jing-csiu elnök vezetése idején látványosan javult. A felek az elmúlt években gazdasági, kereskedelmi, pénzügyi és a civil szférát érintő kétoldalú megállapodások sorát írták alá.
Peking azt szeretné, ha felgyorsulhatna a közeledés folyamata, megkezdődhetnének a politikai tárgyalások és a közelgő 2016-os elnökválasztáson is a Kuomintang Párt jelöltje győzne. Elemzők azonban különösen a tavaly őszi helyhatósági választások eredménye nyomán az ellenzék egyértelmű előretörését jósolják.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.