Brüsszelbe várják holnap a magyar miniszterelnököt: Orbán Viktor a menekültválságról tárgyal Jean-Claude Junckerrel, az Európai Bizottság első emberével és Donald Tuskkal, a tagországok vezetőit tömörítő Európai Tanács elnökével. Egy nappal később a visegrádi négyek kormányfői vitatják meg a helyzetet, amellyel kapcsolatban mindeddig csak a problémák látszanak világosan, a megoldások alig körvonalazódnak.
Az elmúlt napokban rengeteg bírálat érte az európai uniós intézményeket és a német kormányt is amiatt, hogy lassan és nem elég hatékonyan reagál a krízisre. Brüsszelt Lázár János, a Miniszterelnökséget vezető miniszter többször bírálta, mondván, „túl kevést pénzt” vagy „szinte semmilyen segítséget” nem nyújt Magyarországnak. A bizottság budapesti képviselete tegnap szokatlan közleményben reagált a bírálatokra, kiemelve, hogy Brüsszel a többi tagországhoz hasonlóan Magyarországot is aktívan támogatja. Szűcs Tamás, az Európai Bizottság Magyarországi Képviseletének vezetője megerősítette, hogy Jean-Claude Juncker szeptember 9-én további konkrét jogalkotási javaslatokról beszél.
Angela Merkel is érezhetően aktívabb az elmúlt napokban. A német kancellár, akit korábban saját koalíciós partnere is tétlenséggel vádolt, tegnap arról beszélt, nem Németország felelős a Magyarországon kialakult helyzetért. Bécs és Budapest is a jogi helyzet tisztázását kéri Berlintől, miután a németek jelezték, fogadják a vonattal érkező bevándorlókat. Ezt követően alakultak ki tömegjelenetek a budapesti Keleti pályaudvaron, ahol a hatóságok egy időre le is zárták a csarnokot. A pályaudvar előtti téren több ezer bevándorló tüntetett Németország segítségét kérve és Angela Merkel nevét skandálva.
A német hatóságok már a múlt héten jelezték, hogy a Szíriából érkezők esetében nem mérlegelik, hol regisztrálták őket, elindítják a menekült-
eljárást. A Magyarországon ragadt bevándorlók legtöbbje is Németországot tekinti célpontjának. Berlin toleranciájának egyszerű gazdasági magyarázata is van. Mint azt a Spiegel összeállításában kiemeli: Európa legerősebb gazdaságában a munkaképes korúak száma a mostani 45 millióról 2030-ra 36 millió főre eshet vissza, az utánpótlást pedig elsősorban külföldiek biztosíthatják. Rövid távon is érezhető azonban a kereslet: amíg 2010 júliusában még 391 ezer volt a betöltetlen álláshelyek száma, öt évvel később már 589 ezer munkahelyet kínáltak. Mindezt úgy, hogy az elmúlt négy évben csaknem egymillió semmilyen képzettséget nem igénylő állást teremtettek a német gazdaságban a külföldieknek.
A bevándorlás nem számít új dolognak a németeknél: a letelepülők száma már a hatvanas években elérte az egymilliót. Más kérdés, hogy az ország még mindig nem rendelkezik hatékony szabályozással ezen a téren – hasonlóan az EU többi országához. A munkaerőpiacon az egyik fő akadályt például az jelenti, hogy a német nyelvet jobbára nem ismerő külföldiek csak akkor vehetnek részt az állam által támogatott nyelvtanfolyamon, ha tartózkodási engedéllyel rendelkeznek, a menekültek azonban nem tartoznak ebbe a körbe.
A kormány kiállása persze nem jelenti azt, hogy az országban ne lennének feszültségek a menekültáradat miatt. A szövetségi bevándorlási hivatal a múlt héten közzétett sokkoló számai – az év végéig 800 ezer bevándorló fogadásával számolnak a tavalyi tízezer után – is felhívták a figyelmet a probléma súlyosságára, ám a friss közvélemény-kutatási adatok azt mutatják, hogy a németek hatvan százaléka szerint az ország elbírja az érkező nagyszámú menekültet.
Ülés Bécsben
Rendkívüli ülésen tárgyalt a menekültügyről az osztrák parlament. A parlamenti ülésen az embercsempészek elleni szigorúbb fellépésről volt szó, valamint arról a törvénytervezetről, amely lehetővé tenné, hogy az állam is dönthessen a tartományokban létesített szükségközpontok kijelöléséről. Az embercsempészekkel szembeni előzetes tíz fő szállítása esetén rendelhető el, ezt módosítanák háromra. Werner Faymann kancellár elmondta: nem szabad az uniónak odáig eljutnia, hogy falakat és őrtornyokat húz fel. Az ülésen megemlékeztek az osztrák A4-es autópályán történt múlt csütörtöki tragédiáról.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.