Vége a választásnak Törökországban, hivatalos eredményeket azonban csak este 8 (itteni idő szerint este 7) óra után lehet közölni. Az országban június után tartottak ma újra választást. Puskaporos hangulatban készült az ország erre a napra - az elmúlt öt hónap eseményei lassacskán már azt is megkérdőjelezik, hogy a török illiberális demokráciában egyáltalán demokráciáról lehet-e beszélni.
Pedig június elején még úgy tűnt, csak az a kérdés, hogy a kormányzó AKP megszerzi-e a kétharmados többséget, és ezzel megnyílik-e az út ahhoz, hogy létrehozzák a recep Tayyip Erdogan személyére szabott elnöki rendszert. De jókora meglepetésre nemhogy a minősített, hanem a feles többséget sem szerezte meg a kormánypárt: a szavazatok 40,9 százalékával ugyan az AKP maradt a legnagyobb, de koalíció alakítására kényszerültek. Új választást azután kellett kiírni, hogy a három ellenzéki párt egyike sem lépett koalícióra az AKP-val. A hatalom lévők pedig úgy gondolták, hogy az erőszak lehet az út a sikerhez.
A legnagyobb meglepetést júniusban a HDP nevű párt okozta - a kurdbarát párt sikeresen szólította meg a nagyvárosi liberális törököket is, így átlépte a 10 százalékos parlamenti küszöböt. Azóta a török kormány újra ellenségként tekint a kurdokra, gyakorlatilag újra kitört a török-kurd háború. Júliusban, amikor az Iszlám Állam a szíriai határ közelében a kurdokra támadott, a török hadsereg válaszul a kurdokat kezdte el lőni. Ebben a hangulatban történt meg a modern kori Törökország legsúlyosabb terrortámadása, amikor Ankarában egy baloldali béketüntetésen öngyilkos merénylők robbantottak. A kormány néha az Iszlám Államot vádolta, néha azt sulykolták, hogy a baloldaliak saját maguk ellen provokáltak merényletet, hogy áldozatnak állíthassák be magukat - a külföldi elemzők szerint a török kormány legalábbis nem tett meg mindent, hogy a terroristák ne juthassanak el a fővárosi tömegrendezvényig.
A héten pedig még jobban eldurvult a helyzet: a választás előtt tömegesen tartóztatnak le ellenzéki - vagy minimum kritikus - újságírókat, a médiát szinte kézi vezérlésre próbálják kapcsolni, a HDP több tagját pedig letartóztatták.
Nagy kérdés, hogy beválik-e a kormány számítása, és az erőszak megfélemlíti-e az ellenzéket, miközben a stabilitásra vágyókat a kormánypropagandával sikeresen biztatják arra, hogy az AKP-t válasszák, vagy épp ellenkezőleg, még erősebbé teszik az ellenzékieket. Az ország belső részein élők hagyományosan konzervatívabbak, hozzájuk ráadásul csak az államilag vezérelt médián keresztül jutnak el a hírek, személyesen nem találkoznak az erőszakkal, az AKP legfőbb bázisát hagyományosan ők jelentik. A HDP eddig ügyesen manőverezett a kurdoknak és a liberálisabb törököknek szóló üzenetek közt, ma ismét megkísérlik átugrani a 10 százalékos határt. A médiában sikerrel jön át az az üzenetük, hogy ők lennének a rendszer ellenzéke, de az most derül csak ki, hogy a választók is így gondolják-e ezt. Kérdés az is, hogy a másik két ellenzéki párt, a szociáldemokrata CHP és a nacionalista MHP szimpatizánsai hogyan reagálnak a júniusi meglepetésre és az azóta eltelt hónapok erőszakhullámára.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.