A nyolcpontos orosz javaslat a Szíria jövőjéről szóló nemzetközi értekezletre készült. A javaslatban egyebek mellett az szerepel, hogy a szíriaiaknak egy jövőbeli békekonferencián kellene megállapodniuk. Moszkva szerint itt a szíriai ellenzéknek "egységes delegációval" kellene megjelennie. Az ellenzékiekkel szemben támasztott feltételek között szerepel, hogy ellenezzék a terrorizmust, illetve fogadják el a szíriai állam szekuláris és demokratikus jellegét.
A javaslat szerint a politikai reformfolyamatot nem a mostani elnök, Bassár el-Aszad vezetné, hanem egy kompromisszumos jelölt, akinek személyét a mostani kormány és az ellenzék is elfogadja. Ugyanakkor a dokumentum nem zárja ki, hogy Aszad indulhasson az előrehozott választáson, holott az ellene harcoló ellenzékiek és az őket támogató nyugati valamint arab országok szerint az ő távozása nélkül nem lehet béke Szíriában.
Moszkva emellett azt javasolja, hogy az az erre a hétre tervezett nemzetközi konferencián állapodjanak meg arról, mely szíriai fegyveres csoportok számítanak terrorszervezetnek. A dokumentumban pedig az is szerepel, hogy bármiféle szíriai tűzszünet alól kivételt kell képezniük az Iszlám Állam dzsihadista szervezet és más terrorcsoportok elleni hadműveleteknek.
A Reutersnek nyilatkozó nyugati diplomaták úgy vélték: az orosz javaslat a nyugati és arab országok számára nem lenne elfogadható, mivel egyrészt nem mondja ki Aszad távozásának szükségességét, másrészt Moszkva a nyugati feltételezések szerint nemcsak a dzsihadista szervezeteket, hanem minden olyan csoportot terroristának akar bélyegezni, amely az Iszlámon Államon túl bárki mással szemben is harcol. Ez utóbbi kategóriába pedig beletartoznának a nyugat által mérsékeltnek tartott felkelők is, akiket arab és nyugati országok támogatnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.