BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kósa: nem igaz, hogy sok magyar megy külföldre dolgozni

Az uniós pénzek lehívása véget ért, több, mint 9 ezer milliárd forintot sikerült szétosztani - ezt jelentette be Lázár János a Parlamentben. Már holnap törvény születhet a lakásáfa csökkentéséről és a brókerbotrány utáni kártalanításról. A sporttörvény átírását - miután a bizottság nem fogadta el Kubatov Gábor szigorító javaslatait - levették a napirendről.

Az EU-pénzek lehívása befejeződött a 2007 és 2013 ciklusra, 9041 milliárd forintot osztottak szét - jelentette be Lázár János a parlament mai ülésén. A Miniszterelnökséget vezető miniszter azt is közölte: az ország 2500 milliárd forintot fizetett be az EU kasszájába. 73 ezer nyertes pályázat jött összesen 43 ezer pályázótól. Összesen 236 kilométer vasút, 537 km új út épült, és 2849 kilométer utat újítottak fel - sorolta. "A pénzek felhasználásának szabályossága teljes egészében megfelel az EU átlagának", az Európai Bizottság két százalékban talált hibákat.

A jobbikos Z. Kárpát Dániel úgy reagált a miniszter bejelentésére: a nyugati gazdaságok járnak jól azzal, hogy Magyarországon jelen lehetnek a cégeik, miközben a magyarok tömegesen hagyják el az országot. Az MSZP-s Gőgös Zoltán szerint eddig semmi újat nem tudtak felmutatni, csak az a fejlesztéspolitika zajlott, amit az MSZP-s kormányok készítettek elő. A KDNP-ből Hargitai János azt válaszolta erre: a keretrendszert valóban az előző kormányok készítették elő sajnos, ha ez másképp lett volna, sokkal hatékonyabb célokra használhatták volna fel a pénzeket. Az LMP-ből Schmuck Erzsébet úgy vélte: az még nem siker, ha a pénzeket lehívják, azt kellett volna elérni, hogy a társadalom jobban éljen. A fideszes Manninger Jenő úgy látta: a hatékonyságot lehet fokozni. 134 ezer új munkahely jött létre, közülük 28 ezren kis- és középvállalkozásoknál helyezkedtek el - sorolta.

A kormány a parlament elé küldi még gyorsan a lakásépítés áfacsökkentéséről szóló javaslatot is. Az MSZP-s Gőgös Zoltán ugyanezt a témát felhozta már napirend előtt is, és arról beszélt: az átlagembert sokkal jobban érintené, ha az alapvető élelmiszerek áfája csökkenne. Rogán Antal azt ígérte: a következő négy évben ugyanolyan alacsony marad a lakásáfa, mint amekkorára most csökkentenék.

Az LMP-s Szél Bernadett Kövér László tegnapi beszédére reagált - mint mondta, azt nem várja el a Fidesztől, hogy 21. századi fogalmakat megértsen, de legalább növeljék a béreket és tegyék lehetővé, hogy a fiatal nőknek se kelljen külföldre menniük, akkor talán többen szülnének. Cseresnyés Péter államtitkár szerint a foglalkoztatási és gazdasági adatok épp az ellenkezőjét mutatják ezeknek. Úgy vélte: "nem igaz, hogy a fiatalok nem találnak maguknak munkát, mert találnak, ilyen magas foglalkoztatottságra nem volt a válság előtt sem példa" - más kérdés, hogy ebbe beleszámítanak a közmunkások is, akiknek a fizetéséből családot alapítani legalábbis nagy bátorságot jelent.

Brüsszel egész pályás letámadása Magyarország ellen - ezzel a címmel tartott napirend előttit a KDNP-s Hollik István. Szerinte Brüsszelben "eltávolodva a korábbi évek demokratikus gyakorlatától immár vitázni sem akarnak, csak az erősebb félként lenyomni a torkunkon az akaratukat." Rogán Antal azt válaszolta neki: a kormány keresi a szövetséges államokat, akikkel közösen lehet megtámadni a menekültkvótát.

A jobbikos Dúró Dóra arról beszélt: nem közmunkát vagy külföldi munkavállalást kéne kínálni a fiataloknak, hanem értelmes hazai, jól kereső állást. Rétvári Bence azt válaszolta neki: jobb volna, ha a Jobbik nem orosz, hanem magyar érdekeket képviselne.

Nem igaz, hogy nagyon sok magyar menne ki külföldre dolgozni, a 340 ezerből 110 ezren napi szinten ingáznak - mondta Kósa Lajos. Ráadásul az EU-csatlakozás előtt 220 ezren dolgoztak külföldön - tette hozzá.

A legtöbb képviselőnek ma mindössze két gombnyomásért kellett bemennie a parlamentbe: a kormány ilyenkor szokásos kérdezését ezúttal kihagyják, ma nem kell megszavazni egyetlen interpelláció elfogadását sem. Az első kérdés, amiről dönteniük kellett, az volt: lehet-e a házszabálytól eltérve tárgyalni a brókerbotrány utáni újabb kártalanítási törvényjavaslatot, hogy még az év vége előtt megszavazhassák? Ehhez négyötödös többségre volt szükség - mivel ezt két képviselő kivételével mindenki elfogadta, ma este vitáznak, majd már holnap kész lehet a törvény. Szintén dönteni kellett arról, hogy kivételes eljárásban átnyomják-e a gazdasági növekedéssel kapcsolatos javaslatot - ebben rendeznék a lakásáfa csökkentését is. A többség ezt is elfogadta, így holnap már kész lehet a törvény.

Így aztán a hétfő nagy része azzal telik el, hogy várhatóan csak néhány képviselő a holnapi szavazásra váró törvényjavaslatok módosító javaslatait beszéli át. Igaz, ebből nem kevés lesz: a napirendi tervben úgy számolnak, hogy éjfél után érhet véget az ülés. Szóba került volna a sporttörvény - ezzel törvénybe foglalták volna, hogy nem kell szurkolói kártyát kérni a meccsre járáshoz, kivéve, ha valamelyik klub ezt kéri, vagy ha egy rendőrségi bizottság úgy dönt. Csakhogy a szavazást levették a napirendről - hogy azért-e, mert az illetékes bizottság nem támogatta Kubatov Gábor szigorító terveit, nem tudni.

Jöhetett a vita a közbeszerzési törvény átírásáról, majd a földforgalmi törvény módosításáról. Átírnák a közös önkormányzati hivatalok szabályait és az önkormányzati törvényt is - ezek egy részéhez kétharmados többségre lesz szükség. Ezekben a javaslatokban rendezik azt, hogy a kistelepülési polgármesterek fizetését megemelhetik, ha helyben van erre elég pénz. Az elektronikus ügyintézés és a választójoggal nem rendelkezők nyilvántartásának szabályai is a képviselők elé kerülnek, ezeknek a szabályoknak szintén lesznek kétharmados részletei. Közjogi jogi személyekkel kapcsolatos szabályokról is vitáznak, majd jöhet a nap egyik nagyágyúja: az egyháztörvény újabb módosítása.

A nemzeti vagyon törvénye, közúti és vasúti fogyasztóvédelem szabályai, a nemzeti akkreditálási törvény, építési szabályok, a pénzügyi közvetítőrendszer jogharmonizációja, a szerencsejáték adószabályai, valamint a hulladékkezelés szintén ott van a napirenden. Vitáznak a bankadó csökkentéséről és a különadók törvényének módosításáról is. És még mindig nincs vége: környezetvédelmi, gyerekvédelmi, valamint egészségbiztosítási törvényekről is vitatkozhatnak azok a képviselők, akik vállalják az éjszakázást. Szóba fog kerülni egy nemzetközi szerződés is: egy EU-Dél-Korea szabadkereskedelmi megállapodásról tárgyalnak. Végül a napot a magyarországi nemzetiségek helyzetéről szóló beszámolóval zárják.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.