BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Folytatnák az EU-csúcsot, de még messze van az egyezség

Ismét hosszú közösen eltöltött este elé néznek az EU vezetői, ahogy a válságcsúcsokon ezt már megszokhatták.

Az uniós tagállamok vezetői nem tudtak megállapodásra jutni a migrációs válság megoldását célzó török tervezetről, a következő napokban tovább dolgoznak majd az ügy megoldásán - tudatta újságírókkal egy uniós diplomata. Ugyanakkor a csúcsértekezlet még folytatódik, az EU-vezetők este Ahmet Davutoglu török miniszterelnökkel vacsoráznak. Preben Aamann, az Európai Tanács elnökének szóvivője korábban azt közölte a Twitteren, hogy a csúcs félbeszakadt, a huszonnyolc tagállam vezetői rövid szünetet tartanak, és utána folytatják a tanácskozást.

Az MTI eredetileg brüsszeli forrásokra hivatkozva úgy tudósított, hogy Orbán Viktor megvétózta a török menekülttáborokból Európába történő direkt áttelepítési javaslatot. Más források azóta arról számoltak be, hogy több EU-tagország vezetője kifogást emelt a tervezet több pontja ellen. Sőt, vannak források, amelyek egyenesen arról számolnak be: nincs is még olyan javaslat, amelyet egyáltalán meg tudnának vétózni.

A Guardian úgy tudja: Matteo Renzi olasz kormányfő csak akkor hajlandó aláírni a megállapodást, ha megemlítik benne a török sajtószabadságot. A török állam a héten vette át az irányítást a legnagyobb ottani napilap kiadója felett.

Preben Aamann, az Európai Tanács elnökének szóvivője azt közölte a Twitteren, hogy a huszonnyolc tagállam vezetői rövid szünetet tartanak, és utána folytatják a tanácskozást. A résztvevők addig is szűkebb körű egyeztetéseket folytatnak.

Az eredeti menetrend szerint már ma délután sajtótájékoztató lett volna az EU-török csúcson, ahol elmondanák, hogy a 28-ak miben állapodtak meg Törökországgal a menekültügy kezeléséről, hanem a török miniszterelnökkel, Ahmet Davutogluval való tárgyalás
után az uniós vezetők megvitatják az elhangzottakat, majd a vacsorán folytatják a török kollégával.  Ezt azonban még a délután lemondták.

Korábban még úgy tűnt, hogy Angela Merkel német kancellár és Davutoglu vasárnap éjjel megállapodtak a brüsszeli török követségen folytatott tárgyalásokon a lényeges kérdésekben. Több forrás is kiadott egy tervezetet, amelyet állítólag ma tettek volna közzé a csúcs után,
és amelyben az szerepelt volna, hogy a menekültek nyugat-balkáni útvonalát lezárták. Merkel azonban a csúcsra érkeztekor azt mondta újságíróknak: nem opció, hogy bármit is tartósan lezárjanak.

A német kancellár egy uniós forrás szerint közölte ma reggel az Európai Tanács elnökével, Donald Tuskkal és az Európai Bizottság elnökével, Jean-Claude Junckerrel, hogy nem ért egyet a tervezet megfogalmazásával. Nem lehet olyan kijelentést megfogalmazni - mondta állítólag Merkel -, hogy a nyugat-balkáni át "le van zárva", akkor, amikor még mindig naponta több száz menekült érkezik Németországba. A javaslattervezet elején szereplő kitételt – miszerint migránsok illegális beáramlása a Nyugat-Balkánon át a végéhez közeledik – Merkel el tudná fogadni, és álláspontját Juncker is támogatja.

A gyors megállapodás ellen szól az is, hogy a törökök is emelték közben a tétet. Recep Tayyip Erdogan államfő a csúcs kezdetor Ankarában elmondott beszédében kritizálta az EU-t azért, mert még nem kapták meg a novemberi uniós csúcson a menekültek ellátásához megígért 3 milliárd eurót. A kormányfő éppen Brüsszelben van - mondta Erdogan - remélem, a pénzzel jön haza.

Davutoglu a Merkellel folytatott tárgyaláson ráadásul azt közölte, hogy többet kérnek ennél az összegnél - a BBC szerint arra hivatkozott, hogy már 8 milliárd eurót költöttek a menekültekre -, a többletet valószínűleg a tagállamok befizetéseiből kellene finanszírozni.

Új török követelés az is, hogy teljes vízummentességet akarnak minden török állampolgárnak az egész schengeni övezetben - az EU ezt csak fokozatosan akarta megadni egyes csoportoknak (például diákok, üzleti utazók). Ezen túlmenően Ankara fel akarja gyorsítani az uniós csatlakozási tárgyalásokat is.

Az aktuális forró kérdés azonban az, hogy Törökország újra akarja tárgyalni a menekültek áttelepítésének feltételeit is: azt állítólag elfogadnák, hogy az EU visszaküldje az onnan érkező migránsokat, de meg akarja határozni azokat a feltételeket is, amelyek alapján Törökország is küldhetne menekülteket az EU-ba.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.