A jövő heti EU-csúcson tovább folytatják a tárgyalást - erre jutottak az unió vezetői az éjszakába nyúló egyeztetések végén. Ahmet Davutoglu török kormányfő a hétfői munkaebéden váratlanul előterjesztett egy javaslatot - a törökök jóval többet akartak a segítségért cserébe, mint korábban. Ennek a részleteiről folytatják a tárgyalást a március 17-18-i csúcsértekezleten, amelynek a zárónapján a török miniszterelnök is részt vesz a tervek szerint.
A török kormány újabb 3 milliárd eurós támogatást szeretett volna kapni a Törökországban élő menekültek ellátására a tavaly ősszel megszavazott 3 milliárd mellé. Az Index tudósítása szerint a kérdésre, hogy ebbe Magyarország is befizet-e pénzt, Orbán Viktor azt felelte: "kénytelenek leszünk".
Ez azonban nem elég a törököknek: az EU-csatlakozási tárgyalásaik felgyorsítását kéri, valamint azt, hogy legkésőbb június végéig töröljék el az uniós vízumkötelezettségét a török állampolgárokkal szemben. Ezért cserébe visszafogadnák az országból illegálisan Görögországba érkező migránsok mindegyikét. Az EU-nak viszont minden egyes visszafogadott szíriai állampolgárért cserébe be kellene fogadnia egy szíriai menekültet közvetlenül Törökországból - írták a csúcs zárónyilatkozatában.
A dokumentumban az is olvasható, hogy Törökország kötelezettséget vállalt rá, vissza fogja fogadni az országból illegálisan Európába induló migránsokat, akiket a török partoknál tartóztatnak fel, valamint azokat a Görögországban tartózkodó menekülteket, akik nem jogosultak nemzetközi védelemre. A múlet héten nyilvánosságra került nyilatkozattervezetnek az a félmondata viszont, amely arról szólt, hogy a nyugat-balkáni migrációs útvonal mostanra lezárult, nem került be a végleges szövegbe.
Az MTI tegnap este eredetileg brüsszeli forrásokra hivatkozva úgy tudósított, hogy Orbán Viktor megvétózta a török menekülttáborokból Európába történő direkt áttelepítési javaslatot. Azóta kiderült: több EU-tagország vezetője kifogást emelt a tervezet több pontja ellen. Sőt, ezen a ponton nem is volt még olyan javaslat, amelyet egyáltalán meg tudtak volna vétózni. A magyar miniszterelnökön kívül a görög, a ciprusi és az olasz kormányfő is jelezte fenntartásait, a franciák pedig abba nem mentek volna bele szívesen, hogy megadják a vízummentességet a törököknek.
Orbán elmondta, hogy Magyarország élesen ellenzi azt az EU-Törökország megállapodás szövegében szereplő utalást, amely szerint Törökországból embereket kellene behozni Európába. Szlovákiával közösen jogfenntartó nyilatkozatot tett Magyarország, amelyben kimondták, hogy a szöveget nem tudják támogatni. Ennek oka az, hogy perlik az unió korábbi döntését, amely a migránsok áthelyezésére vonatkozik.
Magyarország továbbra sem ért egyet a kötelező betelepítési kvóta egyetlen eddig elfogadott módszerével sem, ezért támogatta azt a lengyel indítványt is, amely kimondja: semmilyen megállapodás a törökökkel nem eredményezheti azt, hogy az eddigi áttelepítési, áthelyezési és betelepítési mennyiségen felül újabb kötelezettségek jöhetnének létre - közölte Orbán Viktor.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.