BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Üzent a kormány a tüntető tanároknak

A március 15-i tüntetésekről és az oktatásügyről szól többek közt a mai parlamenti ülés, amelyen ismét órákon át kérdezik a kormányt.

Hosszú ülésre készülhetnek a képviselők: a napirendi tervezet szerint ma akár éjfélig is bent ülhetnek a parlamentben a legkitartóbbak.

Üzentek a tanároknak

Nem sokat kellett várni, hogy felidézzék a tegnapi tüntetéseket: miután megemlékeztek a Magyar Zászló és Címer Napjáról (kevesen tudják, de ez ma van - eredetileg március 23-a lett volna, de aztán rájöttek, hogy az már a magyar-lengyel barátság napja), az első napirend előtti felszólaló, Tóbiás József rögtön március 15-ről és a demonstrációról beszélt. Az MSZP elnöke szerint egy ekkora tömeg követeléseit nem hagyhatja a kormány figyelmen kívül, különösen úgy nem, hogy a társadalom háromnegyede, de még a kormánypárti szimpatizánsok kétharmada is úgy gondolja, új irányra van szükség az oktatásban.

Nincsen hatalmatok felettünk, ez március 15-e üzenete - mondta a tüntetésekről az LMP-s Ikotity István. A tanárok most már nem kérnek, hanem követelnek, elegük lett abból, hogy a kormány nem veszi komolyan a problémákat - fogalmazott. A pedagógusok munkabeszüntetése szerinte nem jogszerű, de jogos lépés lenne. Rétvári Bence államtitkár azt válaszolta neki: akkora köznevelési konzultáció zajlott le, amilyen még soha. A kormány meghívta az érdekképviseleteket, de ők nem ültek le tárgyalni - közölte.

A jobbikos Dúró Dóra is az oktatásügyet hozta fel, azonban ő szinte végig arról beszélt, hogy mennyire nagy kár, hogy átpolitizálják a vitát. Szerinte a szakmai szervezetekkel egy asztalhoz ülve kéne a politikusoknak tárgyalni az ügyről.

Harrach Péter (KDNP) szintén beszélt az oktatásról: szerinte egy ekkora ágazat reformjánál valóban vannak elemek, amikor korrigálni kell. A tüntetés azonban szerinte idejétmúlt, mert a kormányban megvan a szándék a megoldásra.

Végül a fideszes Kósa Lajos ment a legtovább: szerinte "most már teljesen leplezetlenül és semmit nem ügyelve a konspirációra a pedagógusokénak álcázott tüntetés, amelynek semmi köze nem volt a magyar szabadsághoz, egyértelműen bejelentkezett a politizálásra". A tüntetők "azt kérik, hogy az államfő és a miniszterelnök kérjen bocsánatot. Kérdem én, miért is?" - folytatta. A neki válaszoló Dömötör Csaba államtitkár megtalálta a párhuzamot is a szabadságharc és a menekültválság közt: "a lényeg 1848-ban és 2016-ban is ugyanaz: senki nem erőszakolhatja ránk, hogy olyanokkal éljünk együtt, akikkel nem akarunk" - mondta.

Órákig kérdezik a kormányt

Az első órákban szokás szerint a kormány kérdezése lesz a központban. Miután véget értek a napirend előtti felszólalások, és megtárgyalták a függetlenek közt ülő Oláh Lajos, valamint az MSZP-s Tóth Bertalan mentelmi ügyét, előbb két órán keresztül az interpellációkat tehetik fel a képviselők, majd további egy órán át jönnek az azonnali kérdések.

Késő délután néhány ellenzéki javaslatot beszélnek át - nagy összegben nem érdemes fogadni arra, hogy ezeket a kormánytöbbség át is engedi.

Ezek után, valószínűleg már kora este kezdődik meg az ebtenyésztést érintő törvénymódosítások vitája. Kivételes eljárásban tárgyalják meg még ma a nemzeti otthonteremtési közösségekről szóló indítványt is - ezt az indítványt alig egy órával az ülés kezdete előtt adták be, azonban holnap meg is szavazzák.

Az este további részében a Széchenyi István születéséről folytatott megemlékezés részleteiről, az Eu-s vámjog végrehajtásáról, majd az államháztartásról szóló törvény módosításáról lesz szó, és ismét a képviselők elé kerül a tao-ról és a sportról szóló törvény. Végül a behajtási és költségátalányról szóló javaslattal zárják a napot.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.