BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Orbán és a Jobbik: megbénult a parlamenti munka

A kormány, az MNB és az ügyészség kérdezéséről szól a mai parlamenti ülés.

Rövid, de annál pörgősebb parlamenti ülést tartanak ma. A hét egyetlen ülésnapján szokás szerint jöhetnek a képviselők kérdései - ezúttal nem csak a kormány, hanem az MNB és az ügyészség vezetői is a parlament elé állnak. ("Az igazságszolgáltatás nem ismer politikai, nem politikai, politikailag kényes ügyeket" - válaszolta Polt Péter arra a kérdésre, hogy miért haladnak lassan a politikailag kényes ügyek vizsgálatával.)

Az ellenzékiek már hetek óta bombázzák a kérdéseikkel Matolcsy Györgyöt, az MNB elnöke azonban eddig a helyetteseit küldte be válaszolni. Ezúttal ezt már nem teheti meg: ha kétszer elutasítják a helyettes válaszadót, akkor harmadjára már kénytelen megjelenni a kérdés eredeti címzettje. Így ma Matolcsynak személyesen kell válaszolnia az ellenzéki kérdésekre.

Az MNB törvényellenesen tagadja meg a nyilvános adatok kiadását - mondta a jegybankelnöknek az MSZP-s Tóth Bertalan. Mit kíván tenni a Pallas Athéné alapítványok törvényes működésének érdekében - kérdezte. A jegybankelnök azt válaszolta: az MNB közvagyont épít a közjó érdekében. Van egy alapítványa, van egy társadalmi felelősségvállalási programja ennek érdekében, erre közpénzt csoportosít át - sorolta. Az MNB azt feltételezte, hogy az állami vagyon elválasztható a civil vagyontól, az Alkotmánybíróság most úgy döntött, hogy ez az összeg nem vesztette el a közpénz jellegét - mondta. Ezután minden Pallas Athéné alapítvány minden adatot kiad - ígérte. Az MSZP-s képviselő azt mondta: öt perben érdekelt, egyetlenben sem kapott ki adatokat. Matolcsy szerint "tiszta víz került a pohárba", az Állami Számvevőszéket felkérheti most az Országgyűlés, hogy az alapítványokat visszamenőlegesen is ellenőrizze.

Ezután egy jó negyven percen át tartó üresjárat következett: gyakorlatilag a teljes Jobbik-frakció Orbán Viktornak adott be azonnali kérdéseket a korrupcióról, aki viszont nincs bent, így a képviselők egyenként utasítják vissza, hogy a helyettesnek beküldött Lázár János válaszoljon. Vjgül azonban csak kifogytak a jobbikos listából, mehetnek tovább az azonnali kérdések.

Így Matolcsy a jobbikos Volner Jánosnak  is válaszolhat arra, hogy "miért gazdálkodik saját zsebpénzeként az MNB nyereségével". Nem lehet az ország nyilvánossága elől eldugni ezt az elképesztő vagyontömeget - mondta a képviselő. Sok konkrét korrupciós vád fogalmazódik meg, ezért kell válaszolni arra, hogy hogyan lesz ellenőrizhető ellen a vagyonnak a sorsa - folytatta. Matolcsy szerint az MNB vezetése a jegybanktörvény előírásai szerint gazdálkodik a rá bízott közpénzzel. A társadalmi és pénzügyi stabilitás mellett a gazdaságpolitika segítése a jegybank feladata - mondta. Ennek keretei közt indítottak olyan programokat, amelyek miatt jelentős nyeresége van a jegybanknak, ebből 280 milliárd forintot költöttek hat alapítvány programjaira. Volner azt kérte, hogy a parlamenti bizottságok is ellenőrizhessék a jegybanki alapítványok gazdálkodását, Matolcsy pedig ismét az ÁSZ-hoz irányította a képviselőt. Emellett szerinte például az értéktárgyprogramot is vizsgálhatnák parlamenti bizottságok - "miért is ne lehetne?".

Az LMP-s Schmuck Erzsébet azt kérdezte a jegybankelnöktől, hogy "a Magyar Nemzeti Bank a törvények felett áll?". Több pénzt költöttek el az unortodox oktatásba, mint amit a felsőoktatás egy egész évben kapott - mondta. Azonban a titkosítás már az Alaptörvényt sértette meg. A törvény szerinte ismét rávilágít arra, hogy az MNB törvényen kívül áll. Mikor hozzák nyilvánosságra az alapítványok adatait? - kérdezte. Matolcsy azt válaszolta neki: az MNB törvényes működését egy sor intézmény ellenőrzi, arra azonban nem válaszolt, hogy pontosan mikor adják ki az adatokat. "Nem tűnik el a vagyon, ott van" - felelte. Kinek az érdeke, hogy az MNB igazgatóságának összes adatát ki kell adni? - kérdezett vissza.

Tegnap este került nyilvánosságra a világ eddigi legnagyobb offshore-céghálózatának listája, rajta eddig egy magyar szereplővel, ma délelőtt pedig már a parlamentben is szembesítették a kormányt ezzel az üggyel. A kiszivárgott adatok szerint Horváth Zsolt 2013 októberében, még fideszes parlamenti képviselőként lett az egyik igazgatója egy seychelles-szigeteki cégnek. Ezt ugyan fel kellett volna tüntetnie a parlamenti vagyonnyilatkozatában, de nem tette. Néhány hónappal a parlamentből való távozása után pedig tulajdonrészt szerzett egy másik, szintén seychelles-i cégben. Erről az ügyről beszélt ma napirend előtt a jobbikos Szilágyi György. A kormány nevében Dömötör Csaba államtitkár válaszolt, aki arról beszélt: az ellenzék hiteltelenül támadja a kormányt - szerinte inkább Simon Gábor vagy Kovács Béla ügyeivel kéne foglalkozniuk. Azt is elmondta: a kormány a gazdaság kifehérítését és a közbeszerzések nagyobb átláthatóságát tűzte ki céljául.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.