Az ürességtől kongó padsorok előtt kezdődött meg a 2017-es költségvetés vitája a parlamentben ma reggel. A büdzsét Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter mutatja be annak a néhány képviselőnek, aki bement a reggel 8-as munkakezdésre.
A legkitartóbbak az éjszaka közepéig is maradhatnak: a házvezetés úgy oldotta meg a szokásos 30 órás időkeret felosztását, hogy ma és holnap le is zavarják a vitát, ma például a napirendi terv szerint majdnek éjjel negyed háromig tarthat a vita.
Arról, hogy mit hozhat az országnak a korán elfogadott 2017-es büdzsé, itt írtunk bővebben. A vita nyitányára megnéztük, hogy hol spórol a kormány jövőre, így ezermilliárdot lefaragást számoltunk össze. A Start munkaprogramra, az árva-, az özvegyi, a rokkantsági és korhatár alatti ellátásokra, valamint a családi pótlékra is kevesebb jut az ideinél a jövő évben.
A büdzsé 3,1 százalékos növekedéssel számol, 0,9 százalékos inflációval és 2,4 százalékos hiánnyal. Varga Mihály arról is beszélt: az Európai Bizottság ugyanúgy számol a legfontosabb mutatók esetében, mint a kormány. A hiányról az Eurostattal folyik vita - az Eximbankkal kapcsolatos elszámolás a kérdéses pont - , de a miniszter arról beszélt: egyelőre ezt nem veszik számításba, csak akkor változtatnak a módszertanon, ha az a szakmai egyeztetések után szükséges lesz.
Domokos László ÁSZ-elnök is arról beszélt: egy kivétellel minden törvényi előírásnak megfelel a büdzsé tervezete. A kormányzati szektor strukturális egyenlegének számított mértéke kedvezőtlenebb a középtávú költségvetési hiánycélnál, ami nincs összhangban a középtávú költségvetési cél elérésével, ez azonban nem jelent kockázatot a költségvetés végrehajthatósága szempontjából. Az ellenőrzött bevételi előirányzatok 99,9 százaléka megalapozott, a kiadási előirányzatoknak pedig 99,2 százaléka az az ÁSZ szerint. Írásos véleményében az ÁSZ arra is felhívta a figyelmet: általános kockázatot jelent, hogy a kiadási előirányzatok 53,3 százaléka úgynevezett felülről nyitott, azaz törvénymódosítás nélkül túlléphető előirányzat. Kovács Árpád, a Költségvetési Tanács elnöke pedig azt említette meg: Az EU-transzferek ciklikussága 2015-ben még bővítette a gazdaságunkat, 2016-ban visszafogja, 2017-ben pedig már kezdvezőbben lehetnek a várakozások. Azt is megjegyezte: a kormány alacsonyabb inflációval számolt, mint ami valójában várható.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.