BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Hála a történelemnek, most egy nappal többet pihenhetnek a román közalkalmazottak

Szombattól négynapos vakációra mennek a romániai közalkalmazottak, miután a bukaresti kormány pihenőnappal kötötte össze január 24-ét - a román fejedelemségek egyesülésének ünnepét - az azt megelőző hétvégével.

A kormány szerdán elfogadott határozata értelmében január 23-a, hétfő pihenőnap lesz a közszférában, amelyet január 28-án, szombaton - vagy január végéig túlórázással - kell ledolgozni. A kormányhatározat nem érvényes a megszakítás nélküli tevékenységeket biztosító közalkalmazottak munkarendjére, valamint azokra a bírákra és ügyészekre, akiknek január 23-ra kitűzött tárgyalásuk van.
   
A román parlament tavaly ősszel nyilvánította hivatalos munkaszüneti nappá a román fejedelemségek - Moldva és Havasalföld - 1859-es egyesülésének évfordulóját, amely már évek óta nemzeti ünnepnek számított Romániában.
   
A decemberi parlamenti választásokat megelőző időszakban az eddigi 12-ről 14-re emelték a hivatalos munkaszüneti napok számát Romániában, amibe húsvét és pünkösd vasárnapját is beleszámolják. A parlament a választási kampányt megelőző időszakban szavazta meg, hogy - a román fejedelemségek egyesülésének ünnepe mellett - június 1-je, a nemzetközi gyermeknap ott hagyományossá vált dátuma is munkaszüneti nap legyen Romániában.
   
1859 januárjában Moldva és Havasalföld is Alexandru Ioan Cuzát, a moldvai Nemzeti Párt uniót szorgalmazó vezetőjét választotta fejedelmévé, annak ellenére, hogy korábban a nagyhatalmak a - krími háború után török fennhatóság alól felszabadult - két román fejedelemség korlátozott egyesülésébe egyeztek csak bele. A perszonálunió után Cuza 1862-re elérte a két államapparátus összevonásának nemzetközi elismerését: az új állam ekkor vette fel a Románia nevet.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.