A brit autóipar akár meg is szűnhet, ha az ország a kilépés után nem marad vámközösségben az Európai Unióval – figyelmeztetett a Brit Iparszövetség elnöke. Ezt Theresa May kormányfő elutasítja, az eddig felkínált alternatívák azonban nem nyerték meg Brüsszel tetszését. A miniszterelnök a héten némi támogatást kapott a parlamenttől, az alsóház ugyanis leszavazta a felsőház fontos módosító indítványait az EU-tagság megszűnéséről beterjesztett törvényjavaslathoz.
A képviselők többek közt elutasították azt a módosítást, amely felszólította a kormányt, hogy Nagy-Britannia a Brexit után is maradjon az Európai Gazdasági Térség (EEA) tagja, illetve törekedjen valamiféle vámunióra az EU-val. Az EEA részeként az ország hozzáférne az egységes piachoz, ám el kellene fogadnia az uniós jogszabályok zömét, köztük a szabad mozgás alapelvét. A konzervatív kormány egyik legfőbb célkitűzése azonban az, hogy maga határozhasson a bevándorlási politikájáról. Az országnak elsősorban képzett munkavállalókra van szüksége, az EU-n kívülről évente 20 700-an kaphatnak ilyen alapon munkavállalói vízumot.
A kvótát főleg orvosok és ápolók töltik be, így Sajid Javid belügyminiszter a The Telegraph értesülése szerint ma jelenti majd be, hogy évente még 8 ezer külföldi kaphat munkavállalási engedélyt az IT-szektorban, az oktatásban, valamint mérnökként.
A brit kormány az EU egységes belső piacáról és vámuniójából is ki akar lépni, mert csak így tud önálló kétoldalú kereskedelmi megállapodásokat kötni a Brexit után. A kormány annak ellenére kitart az álláspontja mellett, hogy a gazdasági vezetők szinte esdekelnek a vámunióért. „Ha nincs vámunió, akkor a brit feldolgozóipar egész ágazatai fognak megszűnni. Ne legyen senkinek kétsége, ez a realitás” – mondta a héten Paul Drechsler, az iparszövetség elnöke a BBC-nek. Az autóiparban például komoly aggodalmakat okoz, milyen hatással lehetnek az egyes vállalatokra és az egész ellátási láncra a vámok miatti magasabb költségek és a határellenőrzés okozta csúszások. Drechsler bírálta a kormány Brexit-politikáját, és figyelmeztetett, hogy egyelőre „zéró bizonyíték” van rá, hogy bármiféle gazdasági előnnyel járnának Nagy-Britannia számára az unión kívüli országokkal kötendő kereskedelmi megállapodások. „Ez csak mítosz” – jelentette ki.
A teljes cikket a Világgazdaság pénteki számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.