Semleges országként szóba sem jöhet egy közös haderőben való részvétel. Ausztria semmiképp nem szeretné szuverenitását feladni
– mondta Mario Kunasek romániai látogatásán az APA osztrák hírügynökségnek. Hozzátette: az Európai Unió és a NATO Partnerség a békéért programjának keretében megvalósuló bevetésekről mindig a nemzeti parlament fog dönteni. Közös együttműködésre, közös kiképzésre és közös bevetésekre persze szükség van, de közös haderőre nem – szögezte le Kunasek.
Az osztrák miniszter aggasztónak nevezte az Ukrajna és Oroszország között a Kercsi-szorosnál történt incidens nyomán kialakult konfrontációt. Európa nem afféle „szentek szigete”, olyan konfliktusokkal kell szembenéznie, amelyek a közvetlen közelében zajlanak – jegyezte meg.
Kunasek visszafogottan nyilatkozott annak lehetőségéről, hogy Ausztria részt venne-e egy esetleges ukrajnai misszióban. Értésre adta, hogy nem gördítenének akadályt egy erről szóló egyeztetés elé, de
Ausztria külföldi missziókban vállalt kötelezettsége – több mint 900 katonával – már így is „nagyon-nagyon magas”.
Az államok népességéhez viszonyítva ezzel Ausztria a harmadik helyen áll az EU-ban – jegyezte meg a miniszter, hozzátéve, hogy továbbra is elsősorban a Nyugat-Balkánra és a Közel-Keletre akarnak összpontosítani.
Az Európai Unió két vezető politikusa is közös hadsereget hozna létre az európai emberek védelmére. Az egyáltalán nem előzmények nélküli hadtest egyelőre még csak terv szintjén létezik, de máris számos fontos kérdés is felmerült vele kapcsolatban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.