Az amerikai hírszerzés műholdas felvételekre hivatkozva állítja, Észak-Korea 16 titkos hegyi bázisban folytatja a rakétaprogramját – írja a The New York Times.
A felvételek alapján a kommunista ország nem tartja magát ahhoz a júniusi megállapodáshoz, amit Donald Trump amerikai elnök és Kim Dzsong Un észak-koreai vezető Szingapúrban kötött meg. Kim akkor ígéretet tett arra, hogy
a Koreai-félsziget atommentesítése érdekében fog dolgozni, Trump pedig hosszú távú biztonsági garanciákat és az amerikai-dél-koreai hadgyakorlatok felfüggesztését helyezte kilátásba az észak-koreai nukleáris arzenál felszámolásáért cserébe.
Nem kell sietnünk. A szankciók érvényben vannak. A rakéták már nem repülnek. A túszokat hazahoztuk
– mondta múlt szerdai sajtótájékoztatóján Trump. A lap azt is írja, hogy még az Obama-adminisztráció alatt tervbe vett Pentagon programot, melynek az lett volna a feladata, hogy
fejlesszék ki azokat az új generációs műholdakat, amelyekkel nyomon lehet követni az észak-koreai rakétakísérleteteket, azonban a Trump-kormány ideje alatt szinte a teljes feledésbe merült.
A The New York Times megkereste a kormányt, hogy mit szólnak a hírszerzés jelentéséhez, a következő választ írták:
Trump elnök világosan kijelentette, hogy Kim elnöknek tartania kell magát a kötelezettségeihez, beleértve a teljes atommentesítést és a ballisztikus rakétaprogram felszámolását. Egy szebb jövő áll Észak-Korea és az emberei előtt.
„Úgy tűnik, hogy megpróbálják maximalizálni a kapacitásukat” – mondta Joseph S. Bermudez Jr. Észak-Korea-szakértő, aki a műhold képekről írt jelentés egyik társszerzője is. Hozzátette, ezeken a bázisokon valószínűsíthető, hogy nukleáris robbanófejekkel kísérleteznek.
https://twitter.com/nytimes/status/1061951788738322432
A most felfedezett bázist a jelentésben Sakkanmolra keresztelték, amely a demilitarizált zónától 50 mérföldre található:
ez az egyik legközelebbi telep Dél-Koreához, Szöul mindössze 80 mérföld onnan.
A jelentés szerint a nyolc négyzetkilométere elterülő telepen ellenőrzőpontok, központi épületek, laktanyák, raktárak és föld alatti alagutak is vannak, ezekben rejtik el a rakétákat. A bázison összesen hét alagutat ástak, amelyekben 18 hordozó fér el. Mindegyik alagutat egy 18 méter magas sziklában alakították ki, amelyekbe két darab 7 méter széles ajtónyíláson keresztül lehet bemenni. Ezeknek a célja az alagút bejáratainak a védelme a tüzérségi tűz és a légi támadás ellen – írja a jelentés.
A Trump-adminisztráció kommunikációjától eltérően Mike Pompeo amerikai külügyminiszter, valamit fegyverszakértők is úgy gondolják, hogy a kommunista-rezsim folytatja a rakétaprogramját, valamint úgy tudják: mintegy 40-60 nukleáris robbanófej lehet Észak-Koreában.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.