BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Mégsem lesz szavazás a Brexitről

Az eredeti tervekkel ellentétben nem szavaznak kedden Brexitről szóló megállapodásról. A brit font 18 havi mélypontra zuhant.

A londoni alsóház nem szavaz kedden a brit EU-tagság megszűnéséről szóló megállapodásról – írja a BBC.

Theresa May brit miniszterelnök parlamenti felszólalásában azt mondta, hogy nem szavaznak kedden a Brexitről. A Downing Street ragaszkodott ahhoz, hogy a szavazás továbbhaladjon, azonban a korábbi sajtóértesülések szerint mégiscsak halogatni fogják a döntést.

May a felszólalásában azt is mondta, hogy aggódik az észak-ír ellenállás miatt, azonban úgy gondolja, hogy még mindig megoldhatóak a Brexitről szóló ellentétek és aggodalmak. A miniszterelnök hozzáétette, hogy jövő héten a csúcstalálkozó előtt tárgyal majd az Európai Unió vezetőivel.

Fotó: AFP

Röviddel háromnegyed öt előtt a bankközi devizapiacon

1,26 dollárra gyengült a font, ilyen alacsonyan utoljára 2017 közepén jegyezték. Az euróval szemben 90,47 pennyre süllyedt a brit fizetőeszköz árfolyama, legutóbb szeptember 5-én volt ilyen gyenge.

The pound extends losses to 1% vs. the dollar after Theresa May delays the #brexitvote https://t.co/OLv34HuSe0 pic.twitter.com/amWlRRunCk

— Bloomberg Brexit (@Brexit) 2018. december 10.

Ugyanekkor a londoni börze irányadó FTSE100 indexe napon belüli mélypontra, 6750 pontra süllyedt, ami 0,44 százalékos gyengülés a pénteki záróértékéhez képest. Hétfőn eddig a napon belüli csúcsa 6817 pont volt.

A Brexit menetrendje szerint a londoni képviselőknek január 21-ig kellene szavazniuk.

Elnapolva

A londoni miniszterelnöki hivatal szóvivője még hétfő délelőtt is arról tájékoztatta a sajtót, hogy a szavazást az előzetesen tervezett kedd esti időpontban megtartják, nem sokkal ezután azonban már elterjedtek médiaértesülések arról, hogy az alsóházi voksolást a kormány mégis elhalasztja.

Theresa May ezt erősítette meg hétfői felszólalásában, új időpontot azonban egyelőre nem említett.

A Brexit-megállapodás különösen élesen vitatott eleme az a tartalékmegoldás, amelyet a brit kormány és az EU az ír-északír határon hosszú évek óta nem létező fizikai ellenőrzés visszaállításának elkerülésére dolgozott ki.

Ennek lényege az, hogy egységes vámügyi szabályozás lépne életbe az Európai Unió és az Egyesült Királyság között abban az esetben, ha a Brexit jövő márciusra várható dátuma után kezdődő, várhatóan 2020 decemberének végéig tartó átmeneti időszak lejártáig nem jön létre az EU-val olyan átfogó kereskedelmi megállapodás, amely önmagában feleslegessé tenné a határellenőrzés visszaállítását. A keményvonalas tory Brexit-tábor és az észak-írországi Demokratikus Unionista Párt (DUP) – amelynek külső támogatása nélkül a kisebbségben kormányzó Konzervatív Pártnak nincs többsége az alsóházban – rendkívül hevesen ellenzi ezt a formulát, főleg azzal a visszatérő érveléssel, hogy meghatározott végdátum és egyoldalú döntési jog híján az Egyesült Királyság végleg „beleragadhat” egy vámuniós viszonyrendszerbe az EU-val.

Hétfői alsóházi felszólalásában Theresa May azonban kijelentette: a kormánynak már az eredeti változathoz képest is sikerült olyan jogilag kötelező erejű módosításokat elérnie a tartalékmegoldás mechanizmusában, amelyek biztosítják, hogy az Egyesült Királyság ne maradhasson meghatározatlan ideig e megoldási formula hatálya alatt. Nem kötelező például életbe léptetni a tartalékmegoldást, ha az átmeneti időszak végéig nem sikerül megállapodást elérni az új kereskedelmi kapcsolatrendszerről, alternatív megoldásként kínálkozik ehelyett az átmeneti időszak meghosszabbítása vagy technológiai módszerekkel helyettesíthető az ellenőrzés visszaállítása az ír-észak határon.

Fotó: Matt Dunham / POOL / AFP

A brit kormányfő mindazonáltal kijelentette: mindezek ellenére kész megvitatni az EU-partnerekkel a brit parlament még mindig fennálló aggályait.

Theresa May ígéretet tett emellett arra is, hogy a kormány gondosan megvizsgálja, milyen módon kaphat az alsóház olyan hatáskört, amelynek alapján a tartalékmegoldást a kormány csak „demokratikus jogosultsággal” léptethetné életbe. A miniszterelnök szerint az alsóház saját hatáskörében kötelezhetné a kormányt arra is, hogy a tartalékmegoldás ne maradhasson érvényben meghatározatlan ideig.

May egyértelmű utalást tett arra, hogy

a szavazás elhalasztása nem a Brexit-folyamat leállítását jelenti.

Hangsúlyozta: törvény rögzíti, hogy a brit EU-tagság jövő márciusban megszűnik, és a kormány e törvényt betartja.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.