Vlagyimir Putyin, aki abból az alkalomból nyilatkozott, hogy Kirgizisztánban részt vesz a Sanghaji Együttműködési Szervezet csütörtökön kezdődő csúcstalálkozóján, felhívta a figyelmet arra, hogy Oroszország és Kína együttműködése példátlanul magas szintre jutott.
Jelentősen hozzájárulunk (Moszkva és Peking) az általános békéhez és biztonsághoz. És nemcsak abban a régióban, amelyben országaink találhatók, hanem az egész világon, az ENSZ Biztonsági Tanácsa állandó tagjaiként koordinálva tevékenységünket. Sajnos semmi ilyet nem tudunk elmondani az Egyesült Államokhoz fűződő viszonyunkról
– mondta. Hozzátette, ez hanyatlik és egyre rosszabbá válik. Az elmúlt évek során a hivatalban lévő adminisztráció szerintem már többtucatnyi döntést hozott szankciókkal kapcsolatban.
Putyin hangot adott bizakodásának, hogy „a józan ész végül felülkerekedik”, és a G20 csoport oszakai csúcstalálkozóján amerikai közreműködéssel sikerül majd megteremteni a gazdasági együttműködéshez szükséges stabilitás feltételeit.
Hangsúlyozta, hogy a nemzetközi gazdasági együttműködés több évtizedes szerkezetének lerombolását célzó lépések súlyos károkat okoznak „a gazdasági tevékenység minden részvevőjének”, ezért Oroszország Kínával rokonszenvezik.
Ugyanakkor értelmetlennek nevezte, hogy Moszkva beavatkozzon Peking és Washington, „a világ két legnagyobb gazdasága” közötti vitákba, rámutatva, hogy azokat az érintett feleknek maguknak kell megoldaniuk.
A volt szovjet térség kérdéseiről nyilatkozva egyebek között azt hangoztatta, bízik benne, hogy Volodimir Zelenszkij megválasztott ukrán elnök gyorsan tud majd alkalmazkodni államfői szerepéhez, és eredményeket tud felmutatni. Az orosz vezető szerint ukrán hivatali partnerének már ahhoz is sok időre lesz szüksége, hogy felfogja a rá váró feladatokat.
Putyin azt mondta, biztos benne, hogy Oroszország és Ukrajna között óhatatlanul helyreáll a normális viszony.
Kifejezte reményét, hogy az új kijevi vezetés nem rejtőzik majd oroszgyűlölő, „russzofób kitalációk és elképzelések” mögé, hogy kihúzza magát Ukrajna belső problémáinak megoldása alól, elsősorban gazdasági és szociális téren.
Leszögezte, hogy a jelenlegi bonyolult moldovai helyzetben Oroszország továbbra is Igor Dodon elnököt és nyugati orientációjú koalíciós partnereit fogja támogatni „a hatalom bitorlóival” szemben .
Felhívta a figyelmet, hogy ebben a kelet-európai országban, csakúgy, mint részben Ukrajnában, a hatalmat „oligarchikus struktúrák bitorolják”.
Kijelentette: biztos benne, hogy az új kazah vezető, Kaszim-Zsomart Tokajev folytatja majd elődje, Nurszultan Nazarbajev irányvonalát az Oroszországhoz való további közeledés terén, és ebben nem számít fennakadásra.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.