A hazai egészségügyi ellátórendszer finanszírozását teljesen új alapokra kell helyezni, valós finanszírozásra van szükség – hangzott el több előadásban is az Interdiszciplináris Magyar Egészségügy konferenciáján. A minőségi betegellátás, a jobb technológiai biztonság és a betegek elégedettségének növelése a rendszerszintű célok között szerepel – erről Csányi Endre Péter, az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) egészségügyszakmai irányításért felelős helyettes államtitkára beszélt. Az a jövőkép, amely az Emmi előtt áll, két pillérre épül: az egyik a 11 országos gyógyintézmény és a hozzájuk kapcsolódó regionális centrumok, a másik pedig a lakóhelyhez közeli ellátás fejlesztése. Hozzátette:
már 140 háziorvosi praxisközösség jött létre, legutóbb 64 nyert átlagosan egyenként 74 millió forint támogatást a népegészségügyi feladatok hatékonyabbá tételére.
Egyeztetések zajlanak arról, hogy a 2021-es költségvetésben már a csoportpraxisok is kapjanak egy különálló finanszírozást – mondta Sinkó Eszter, a Magyar Egészségügyi Menedzsment Társaság alelnöke. Úgy látja, minden évben túl korán fogadják el a költségvetést, ezért az egészségügyet érintő fejezetek rendre alultervezettek, a fekvőbeteg-ellátók a jövő évet eleve jókora mínusszal kezdik.
Kiss Zsolt, a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő főigazgatója bizakodó abban, hogy azt a 40 milliárd forintot, amelyet a Pénzügymisztérium az egészségügyi struktúra átalakítására az idén és jövőre is betervezett a költségvetésbe, teljes mértékben felhasználják. Példaként említette:
a traumatológiai ellátásoknál már évi plusz tízmilliárd forintot építettek a rendszerbe.
Erre utalva Gárdos Csaba, a Magyar Államkincstár költségvetési felügyeleti igazgatója azt mondta: tíz éve dolgoznak a pénzügyminiszter meghosszabbított kezeként, nemcsak a traumatológiai ellátás fix díját emelték meg, több forrás jut a baleseti sebészeti szektornak.
A teljes cikket a Világgazdaság szerdai számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.