Nem minden állami ösztöndíjas képzés esetében lesz maximum 400 pont a bekerülési ponthatár – tudta meg a Világgazdaság. A ponthatárrendszerben nem történt változás, csupán a hallgatók érdekében bizonyos könnyítésekről döntött idén az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM).
A szaktárca azt közölte lapunkkal, hogy Palkovics László miniszter az előző évekhez hasonlóan 41 kiemelt szak esetében határozta meg, hogy az állami ösztöndíjas képzéseknél a bekerülési ponthatár nem lehet magasabb 400 pontnál.
Mint írták, ez jelentős csökkentés az előző évekhez képest, és esélyt ad azoknak a tanulóknak is, akik többletponttal nem rendelkeznek, de kitűnően zárták a középfokú tanulmányaikat.
Konkrét példákat említve a minisztérium hozzátette: a nemzetközi gazdálkodás szakon a 2019. évi 420-ról 2020-ban 400-ra, a nemzetközi tanulmányok szakon a korábbi 455-ről szintén 400-ra, a gazdaság- és pénzügy-matematikai elemzés osztatlan képzésben 420-ról szintén 400 pontra csökken a bekerülési ponthatár.
A legjelentősebb csökkentés a jogász osztatlan mesterképzési szakon lesz, ahol a 2019. évi 440 pontról 2020-ban 350 pontra csökkent a magyar állami ösztöndíjas képzésben a miniszter által megállapított minimális felvételi pontszám.
Azt azonban kiemelték, hogy az előző évekhez hasonlóan az egyes képzéseken, bizonyos intézmények esetében a kialakuló ponthatárok 400 pont felett is lehetnek a jelentkezők számától és a nyitott helyektől függően. Az önköltséges képzés esetén a minimális felvételi határ mindenhol 280 pont lesz 2020-ban is.
A felvételi ponthatárok a korábbi évekhez hasonlóan a jelentkezők száma, felvételi pontszáma és a maximális kapacitások alapján alakulnak ki 2020 nyarán is. Az ITM jelezte, hogy az idei döntés következtében az alacsonyabban maximált ponthatár sok szakon segítség lehet, főleg a vidéki egyetemeken.
A teljes cikket elolvashatják a Világgazdaság keddi számában
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.