BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A pánikkeltés keveredik a racionalitással

Óvintézkedésekkel és előrelátással reagálnak a magyar gazdasági szereplők a koronavírus néhol már érezhető hatásaira, amelyeket azonban sokan eltúloznak.

Megelőző és óvatossági intézkedések sorával védekeznek a hazai gazdasági élet szereplői a kínai koronavírus esetleges hatásai ellen, amelyekről kétségtelenül érkeznek hírek. Ám több hír pánikkeltő hatású, ezért

felelőtlenek a boltok állítólagos megrohamozásáról szóló, ezzel a lakosságot indokolatlan bevásárlásokra ösztönző jelzések.

Az észszerű intézkedések egyikeként a Budapest Airport közölte, hogy a ferihegyi repülőtér százmillió forintos felszereléssel és eszközzel rendelkezik, továbbá biztosítani tudja a megfelelő elkülönítőhelyiségeket is. Gyanú esetén az erre felkészült egészségügyi intézménybe szállítják az érintett utast, a repülőtér kényszerhelyzeti készültségszolgálata pedig fertőtleníti a légi járművet és a helyiségeket.

Fotó: Balogh Zoltán / MTI

A Wizz Air azokról az intézkedésekről egyeztet a hatóságokkal, amelyek szavatolhatják a koronavírussal fertőzött utassal együtt utazó személyzet és utastársak egészségét. A légitársaság egy repülőgépén koronavírus-fertőzött személyek utaztak, de ezt a gépet a cég már kivonta a közlekedésből, és csak fertőtlenítés után állítja forgalomba. A BorsodChem Zrt. szerdán azért mondott le egy pénteki eseményt, mert az olaszországi járványt annak közelsége és terjedési sebessége miatt olyan előre nem látott, jelentős kockázatnak értékeli, hogy elővigyázatosságból kerüli a nagy létszámú rendezvényeket.

Nem jellemző a felhalmozás

Folyamatosan monitorozzuk a trendeket, de még nem tapasztaltunk kiugrást a kiskereskedelemben, a hazai lakosság nem kezdett nagyobb élelmiszer-felhalmozásba

– mondta a Világgazdaságnak Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára. Leszögezte, hogy a szövetségnél a vírussal kapcsolatban nem szeretnének találgatni, és úgy látják, hogy a hazai üzletekben nem okozna fennakadást egy esetleges roham. Húsvétkor és karácsonykor is tömegek vásárolnak, de olyankor sincs készlethiány. A járvány hatásai később jelentkezhetnek a globális élelmiszer-előállítási adatokban, de Magyarországon az élelmiszerek 80 százaléka hazai eredetű, nagyobb probléma biztosan nem adódik.

A teljes cikket a Világgazdaság csütörtöki számában olvashatja!

Nem lesz áruhiány a tartós élelmiszerekből

Az elmúlt 24 óra forgalmi adatai azt mutatják, hogy az OKSZ tagvállalatainál egyes tartós élelmiszerek iránt a kereslet némiképp megnövekedett.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.