Jelentősen nőtt a koronavírus-fertőzöttek száma Libanonban a bejrúti kikötőben augusztus elején bekövetkezett robbanás után, egészségügyi tisztségviselők hétfőn kéthetes karantén sürgettek a járvány lassítása érdekében.
Firász Abajd, a Rafík Haríri egyetemi kórház járvány elleni védekezést irányító igazgatója nagyon aggasztónak nevezte a helyzetet, kiemelve, hogy
ha nem rendelik el a karantént, a kórházak nem fogják bírni a fertőzöttek növekvő számát.
Hamed Hasszán libanoni egészségügyi miniszter hangsúlyozta, hogy „élet és halál kérdéséről van szó”, és leszögezte, hogy a vírus az ország minden városában és falujában jelen van.
Bejelentette azt is, hogy
az ország kórházaiból néhány ezentúl csak a koronavírus-fertőzötteket fogja ellátni.
Petra Húri, a leköszönő Hasszán Diáb miniszterelnök járványügyi tanácsadója a Twitteren felhívta a figyelmet arra, hogy az elmúlt négy hétben a pozitív koronavírus-tesztek számának aránya 2,1 százalékról 5,6-ra nőtt, hozzátéve, hogy már az öt százalék is súlyos fenyegetést jelent az országra.
Szakértők már korábban figyelmeztettek a robbanást követő járványügyi kockázatokra, egyebek között a sebesültekkel zsúfolt kórházakban, a temetéseken és a mentési munkálatok során fellépő fertőzésveszélyre. Lehetséges gócpontokként nevezték meg a robbanás miatt kezdődött tömegtüntetéseket is.
Vasárnap az országban 439 új fertőzöttet jelentettek, a vírus okozta Covid-19 betegségbe hatan belehaltak. Ezzel az alig több mint 5 milliós országban 8881-re nőtt a fertőzöttek, 103-ra a halálos áldozatok száma.
Az ENSZ közel-keleti palesztin menekülteket segélyező hivatala (UNRWA) közölt, hogy a hét végén négy palesztin halt bele a betegségbe, így a szervezet által ellenőrzött libanoni menekülttáborokban ez a szám nyolcra nőtt.
Az országban a szigorú járványügyi korlátozások segítségével eddig sikerült a fertőzésszámot viszonylag alacsonyan tartani, amely azonban megugrott az éjszakai kijárási tilalom feloldása, valamint a libanoni nemzetközi repülőtér júliusi újranyitása után.
A bejrúti kikötőben augusztus 4-én történt hatalmas robbanás, amelyben több mint 2700 tonna, a kikötőben évek óta különösebb óvintézkedések nélkül tárolt ammónium-nitrát röpült a levegőbe. A mintegy 180 halálos áldozatot és több mint 6000 sebesültet követelő katasztrófa a főváros kórházaiból legalább kettőt súlyosan megrongált.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.