Tajvan a globális partnerség szintjére emelte kapcsolatait az Egyesült Államokkal – jelentette ki Joseph Vu tajvani külügyminiszter hétfőn, nagy dolognak nevezve az önként vállalt amerikai külügyminisztériumi korlátozások feloldását.
Nagy dolog ez a tajvani-amerikai kapcsolatok magasabb szintre emelésében
– hangsúlyozta Vu, őszinte háláját hangoztatva az amerikai kormánynak.
A tajvani-amerikai kapcsolatok globális partnerség szintjére lettek emelve – tette hozzá a tárcavezető, és reményét fejezte ki a viszony további javítására.
Újságíróknak nyilatkozva Vu elmondta, hogy Kelly Craftot, az Egyesült Államok ENSZ-nagykövetét kedden fogadja Caj Jing-ven elnök Tajpejben, hogy megvitassák, miként lehetne a szigetország nemzetközi részvételét elősegíteni.
Mike Pompeo amerikai külügyminiszter szombaton jelentette be, hogy feloldott Tajvannal szemben minden önként vállalt külügyminisztériumi korlátozást, amelyeket Washington azért hozott, hogy Kína kedvében járjon.
A korlátozások a kapcsolatokat szűkítették amerikai és tajvani tisztségviselők között. Feloldásuk – jegyzi meg a Reuters hírügynökség – nagy valószínűséggel élezi majd a feszültséget Peking és Washington között.
Peking hevesen ellenezte Craft tajpeji útját, amely rendkívüli, szimbolikus jelentőséggel bír, ugyanis Tajvan nem tagja az ENSZ-nek, de más jelentősebb nemzetközi szervezetnek sem, Kína ellenvetései miatt. A pekingi vezetés ugyanis saját területeként tekint Tajvanra, magának követeli a jogot, hogy a nevében szóljon a nemzetközi porondon, míg a szigetország azzal érvel, hogy erre csakis demokratikusan megválasztott kormányának van felhatalmazása.
Ugyanakkor az Egyesült Államok – amelynek a legtöbb országhoz hasonlóan nincsenek hivatalos kapcsolatai Tajvannal –, fegyvereladásokkal támogatja a szigetet.
Peking eddig is feszülten figyelte, hogy az Egyesült Államok az elmúlt időszakban szorosabbra fűzte kapcsolatát Caj Jing-ven kormányával.
A hírre Kína egyenesen úgy reagált, hogy Washington „a tűzzel játszik”.
Peking és Tajpej viszonya többéves közeledés után 2016-ban újra fagyossá vált, miután a tajvani kormányzat elutasította az 1992-ben elfogadott, egy-Kína elvét magában foglaló egyezményt, amelyet Peking a tárgyalások alapfeltételének tekint. A kínai kormányzat azóta diplomáciai eszközökkel igyekszik korlátozni Tajvan mozgásterét a nemzetközi színtéren, gazdasági nyomást alkalmaz, és rendszeres hadgyakorlatokat tart a sziget közvetlen közelében.
Peking határozottan ellenzi, hogy az amerikai külügyminisztérium feloldott Tajvannal szemben minden, önként vállat korlátozást – jelentette ki Csao Li-csien kínai külügyi szóvivő hétfői sajtótájékoztatóján.
Mike Pompeo amerikai külügyminiszter szombati bejelentésére reagálva a kínai külügyi szóvivő hangsúlyozta:
Kína senkinek nem fogja megengedni, hogy megállítsa az ország újraegyesítését.
Csao Li-csien hétfőn aláhúzta, hogy minden, Kína központi érdekeit sértő lépésre határozott ellenlépés lesz a válasz, és hozzátette, hogy az ilyen akciók nem járnak majd sikerrel.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.