BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Korrupciógyanú az ukrán vakcinabeszerzésben

Ukrajnában ismét korrupciós vádak merültek fel az oltási programmal kapcsolatban, ami tovább lassítja az országban a védekezést.

Ukrajnában ismét korrupciós vádak merültek fel az oltási programmal kapcsolatban, ami tovább lassítja az országban a védekezést. Ukrajna Nemzeti Korrupcióellenes Irodája (NABU) vizsgálatot indított a kínai Sinovac CoronaVac vakcinájának beszerzésével kapcsolatban, amit a helyi Lekhim gyógyszergyártó bevonásával intézett a minisztérium.

Feltételezések szerint a Lekhim túl magas áron vásárolta meg a vakcinákat, az ügyben a NABU Makszim Sztepanov egészségügyi miniszter környezetében is vizsgálódik.

Sztepanov ugyanakkor azt állítja, hogy az oltóanyag-beszerzést dezinformációs támadásokkal próbálják megakasztani, ezek miatt indult korrupciós vizsgálat a minisztériuma ellen. Szerinte a támadás arra irányul, hogy megrendüljön Ukrajnában a vakcinagyártók bizalma, akadályozva az oltási kampányt.

A miniszter azzal védekezett, hogy a szálakat orosz érdekek mentén mozgathatják, ugyanis a Szputnyik V oltóanyagot akarják ráerőltetni az országra.

A Szputnyik V használatát viszont nem engedélyezik az országban, a vakcina elutasításának indokai között szerepel a Krím félsziget orosz annektálása és az oroszbarát lázadók kelet-ukrajnai támogatása. Az Ukrajna számára elegendő mennyiségű oltóanyag beszerzéséhez Volodimir Zelenszkij elnök Ursula von der Leyentől, az Európai Bizottság elnökétől kért segítséget.

A későbbiekben segítséget jelenthet, hogy az Európai Bizottság ma további 300 millió adag, koronavírus elleni oltóanyag beszerzéséről kötött megállapodást az amerikai Moderna biotechnológiai vállalattal, a már novemberben tőlük megrendelt 160 millió adagon felül.

A 447 millió lakosú unió így eddig 2,6 milliárd adag vakcinára kötött szerződést, ami a jövőben lehetőséget biztosít arra is, hogy az oltást rászoruló országoknak adományozza.

Fotó: Mateus Bonomi / AGIF

Az ukrán oltóprogram jelentős elmaradásban van az európai országokétól, a tömeges oltásokat még meg sem kezdték. A NABU ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a korrupciógyanú kivizsgálása nem akadályozza az állami beszerzéseket, s attól teljesen függetlenül csúszik áprilisra a CoronaVac-megrendelés teljesítése. Ukrajnában jelenleg még egyetlen oltóanyag sem kapott szakhatósági engedélyt. A Pfizer is csak tegnap nyújtotta be a kérelmet, amelyet egy friss törvénymódosításnak köszönhetően öt napon belül megkaphat.

A korrupcióval kapcsolatos konfliktusokat tovább mélyíti, hogy a kormány a NABU működését is érintő új jogszabályt terjesztett elő, mely az AntAC korrupcióellenes aktivista csoport szerint a vizsgálat miatti megtorlás, és közvetlenül összefügg Artem Sytnyk, a NABU igazgatójának menesztésével. Volodimir Zelenszkij, ukrán elnök azonban tagadta, hogy az ügynökség függetlensége veszélybe került volna, és elmondta, hogy a jogszabály tervezetét megvitatták a Nemzetközi Valutaalappal is. A nyugati adományozók támogatásával felállított NABU függetlenségét fenyegető bármilyen intézkedés gátolhatja az Ukrajnába irányuló külföldi segélyek jóváhagyását.

Az ország az idén egy 5 milliárd dolláros IMF-program keretében további hitelekre számít, de az IMF ezt további reformok elfogadásához köti.

A mostani korrupciós botrányt egy januári is megelőzte. Akkor azzal vádolták az ukrán vezetést, hogy az állami tisztviselők titokban megkapták a Pfizer–BioNTech oltást, noha az országba hivatalosan még nem érkezett szállítmány. A gyanú szerint a vakcinákat illegálisan importálták Ukrajnába december végén, egy izraeli chartergéppel.

A WHO kezdeményezésére indult COVAX-program keretében – amely a rászoruló országokat látja el oltóanyaggal – 8 millió dózisra számíthat a 42 milliós ország.

A COVAX-tól a második negyedévben 2,2–3,7 millió adag AstraZeneca-vakcina érkezhet, de előtte, februárban, a gyártóval történt közvetlen megállapodás eredményeképpen ötszázezer. Ezenkívül mintegy 5 millió dózis kínai CoronaVac, valamint 12 millió Novavax oltóanyagra számíthat keleti szomszédunk.

Ukrajnában szerdára tovább gyorsult a koronavírus-fertőzés terjedése, több mint négyezer, a megelőző napinál mintegy ezerrel több új koronavírusos beteget jegyeztek fel, és sokan kerültek kórházba. Denisz Smihal miniszterelnök bejelentette, hogy a kormány szerdai ülésén határozatot hozott, amellyel április 30-ig meghosszabbította az országos karantént. Egyúttal a kabinet visszaállítja a karantén adaptív, régiónként eltérő formáját. Az intézkedés a jövő héten lép majd életbe.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.