Jó formáját mutatja az utóbbi időben a magyar tőzsde, a BUX új történelmi csúcson is járt a múlt héten. Mégsem a mostani erősödés, sokkal inkább a budapesti tőzsde korábbi alulteljesítése számít meglepőnek, hiszen a koronavírus-vakcinák megjelenésével fél éve nagyot fordultak a tőkepiacok, a rotációban pedig azok a hagyományos, ciklikus papírok – így a bankok vagy az olajipari cégek – teljesítenek jól, amelyek a BUX indexben is túlsúlyosak – hangsúlyozta Le Phuong Hai Thanh elemzési vezető a Concorde Értékpapír Zrt. hazai tőzsdekilátásairól szóló online előadásán.
A mostani szép teljesítményben szerepet játszik, hogy a magas átoltottság révén a magyar gazdaság korábban tudott nyitni, és az első negyedéves GDP-adat is jobb lett a vártnál, ez pedig mostanra beépült az ország makrogazdasági teljesítményét általában jól lekövető OTP-részvény csúcsközeli árfolyamába is.
A bankpapír raliját a jó negyedéves jelentés mellett Csányi Sándor vezérigazgató szavai is fűtötték, aki szerint
a pénzintézet még az Európában is kiemelkedőnek számító, akár 18-20 százalékos sajáttőke-arányos megtérülésre is képes.
Ez a kijelentés az elemzőket is pozitív meglepetésként érte, és ennek alapján idén a korábban prognosztizáltnál is sokkal jobb eredményre lehet számítani a banktól.
Segíti a bankpapírt a szigorítást beharangozó jegybanki kommunikáció is, az alapkamat esetleges júniusi megemelése ugyanis a kamatmarzsokon keresztül erősítheti az OTP eredményét. A mostani csúcsszinteken a Concorde szerint már nem olcsó a magyar bankrészvény, ugyanakkor azt sem szabad elfelejteni, hogy a bank mérete jelentősen nőtt az elmúlt években. Az utóbbi hetek nagy menetelése után ezzel együtt elképzelhető, hogy a nyári időszakban pihenőt tart a kurzus – véli Le Phuong Hai Thanh.
Nagyot javult a Mol iparági környezete is az idén, a magyar társaság részvényárfolyamán ez azonban mégsem tükröződik, holott az olajipari szektortársak némelyike már 30-40 százalékos pluszban jár. A magyar olajpapír döcögését két fő okra vezeti vissza Gaál Gellért elemző. Egyfelől meglehetősen konzervatív osztalékpolitikát folytat a vállalat, 4,5 százalékos osztalékhozama egyáltalán nem kiemelkedő a versenytársakéhoz képest, ráadásul az sem látszik, hogy javuló teljesítmény esetén milyen mértékű extra osztalék jöhet. Emellett az 5,24 százalékos sajátrészvény-pakettnek a Mol-Új Európa Alapítványra ruházása sem igazán tetszik a befektetőknek.
Ezzel együtt érdemes a portfólióban Mol-részvényt tartani, a brókerház a jelenlegi szinteken alulértékeltnek tartja a papírt, amelynek az értékalapú rotáció és az olajkereslet nyárra várt felfutása is lendületet adhat, miközben az év vége felé a rendkívüli osztalék kérdése is újra napirendre kerülhet.
Némileg hasonló cipőben jár a Magyar Telekom is, az alacsony osztalék és a visszafogott részvénypiaci teljesítmény miatt egyaránt lehet hiányérzetük a befektetőknek. Jó hír, hogy az idei, 25 forintos részvényesi juttatásnál – amelyből 10 forintnyit részvény-visszavásárláson keresztül érvényesít – jövőre várhatóan nagyobb összeget fizet ki a távközlési cég, erre az erős fundamentumok és a biztató első negyedéves eredmény alapján is jó esély mutatkozik. Gaál Gellért szerint a június 10-i sajátrészvény-aukcióig fokozottabb lehet az érdeklődés a papír iránt, és emelkedhet a kurzus, azt követően viszont stagnálásra számít, az emelkedő hozamkörnyezetben ugyanis alulteljesítővé válhat a stabil osztalékfizetőként ismert papír.
Átmenetinek tartja a Richter ereszkedését Vágó Attila vezető elemző, aki a jelenlegi szintnél 20‑25 százalékkal magasabbra várja a gyógyszergyártó kurzusát 12 hónapon belül. Emellett szól a társaság nagyon stabil gazdálkodása, a megemelt osztalékfizetésre is teret adó bőséges készpénzállománya és az a tény, hogy termékportfóliója jól rezonál az egészségipart érő új kihívásokra.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.