Tovább fokozódik a helyzet a fehérorosz-lengyel határon. Az eseményeket immár nem csak a média kíséri figyelemmel, de a Fehéroroszországgal szomszédos országok is aggódó szemekkel nézik az események alakulását, attól félve, hogy akár katonai konfrontáció is kialakulhat – számolt be róla a Reuters.
Észtország, Lettország és Litvánia egyaránt elítélte a
fehérorosz rezsim szándékos hibrid támadásainak fokozását, amely komoly veszélyt jelent Európa biztonságára.
A három EU-tag balti állam védelmi minisztereinek közös nyilatkozata alapján az, hogy Minszk fegyverként használja a bevándorlókat, növeli a súlyos incidensek lehetőségét.
Mint ismert, a héten komoly konfliktust okozott, hogy a Fehéroroszországban rekedt, de az Európai Unióba igyekvő menekültek többször is megkísérelték farönkökkel áttörni a határkerítést, hogy erőszakkal bejussanak Lengyelországba. Az akció során a határőröket faágakkal és kövekkel dobálták meg.
A krízis újabb frontot nyitott a Nyugat és Oroszország viszonyában. Szerdán Moszkva két nukleáris képességekkel is rendelkező stratégiai bombázót küldött a fehérorosz légtérbe, hogy kifejezze támogatását szövetségese iránt. Minszk csütörtökön megerősítette, hogy az orosz gépek második napja gyakorlatoznak az ország fölött.
A gázcsapok elzárásával fenyeget a fehérorosz elnök, veszélyben Nyugat-EurópaHideg tél elé nézhetnek a németek, ha Aljekszandr Lukasenka beváltja a fenyegetését. |
A Kreml közleménye szerint Oroszországnak semmi köze a határon kialakult feszültségekhez, hozzátéve, hogy mindkét oldal (a belorusz és a lengyel határőrökre utal) fel van fegyverkezve a határnál, ami aggodalomra ad okot.
Lengyelországhoz hasonlóan Litvánia is rendkívüli állapotot rendelt el. Gabrielius Landsbergis külügyminiszter újságíróknak elmondta, hogy az ország az ENSZ-hez fordult a helyzet mielőbbi megoldása érdekében. A tárcavezető szerint egy humanitárius folyosó felállítására lenne szükség, amelyen keresztül a menekültek visszatérhetnek származási országukba.
Pawel Jablonski lengyel külügyminiszter-helyettes szerint a jelenlegi szituáció a legsúlyosabb fenyegetés, amellyel Lengyelország az elmúlt harminc évben szembesült, és a következő napokban további eszkalációra számít.
A Fehéroroszországgal közös határszakaszra
a megszokott létszámon felül 3000 határőrt, 3500 nemzeti gárdistát és 2000 rendőrt vezényel, 15 helikopterrel megtámogatva.
Habár Ukrajna nem tagja az Európai Uniónak, a Krím-félsziget annektálása, és a Donyec-medencei konfliktus miatt évek óta rendkívül fagyos a viszony Oroszországgal, így Kijev attól tart, hogy újabb gócponttá válhat az ország.
Az Európai Unió azzal vádolja Lukasenkát, hogy a korábban ellene bevezetett szankciók miatti visszavágás szellemében szándékosan idézte elő a menekülthelyzetet. A közel-keleti és egyéb konfliktusok, valamint a szegénység elől menekülő emberek nagyobb arányban idén tavasszal kezdtek Minszkbe érkezni, annak reményében, hogy innen könnyebb a Fehéroroszországgal határos EU-tagállamokba (Lengyelországban, Litvániába és Lettországba) bejutni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.