A koronavírus-járvány következtében 2020-ban világszerte tízmillió munkahely szűnt meg a kreatív iparágakban, és a kulturális szféra egyre növekvő digitalizálódása miatt a művészeknek minden eddiginél nehezebb a megélhetés – közölte az UNESCO jelentésében.
A pandémia példátlan válsághoz vezetett a kulturális ágazatban
– fogalmazott Audrey Azoulay, az UNESCO főigazgatója.
Világszerte múzeumok, mozik, színházak és koncerttermek, az alkotás és a megosztás helyszínei zárták be kapuikat. Sok művész helyzete tarthatatlanná vált, a válság veszélybe sodorta a kreatív sokszínűséget.
Bár a kulturális és kreatív ipar a világ egyik leggyorsabban növekvő gazdasági ágazata, közben az egyik legsebezhetőbb is, ráadásul többnyire kimarad az állami és magánbefektetésekből
– fejtette ki az elemzés. Ennek ellenére több kormány és helyi önkormányzat is nyújtott vészhelyzeti támogatást a pandémia által sújtott kreatív szektornak, de ezeknek az ágazatoknak a globális bruttó hozzáadott értéke 2020-ban 750 milliárd dollárral csökkent.
Itthon is nagy bajban voltak a zenészek, de a kormányzati támogatásnak köszönhetően kaptak segítséget. Több mint ötmilliárd forintból legalább 150 raktárkoncert létrejöttét támogatta a kormány, ahol a hazai könnyűzenei élet szereplői profi technika és saját stábjuk segítségével játszhatták el a dalaikat.
A másik fontos tényező a digitalizáció előtérbe kerülése,
amely egyre fontosabb szerepet tölt be a kulturális produkciók létrehozásában, terjesztésében és hozzáférésében. A legtöbb művész számára azonban a digitális környezet nem biztosított elegendő jövedelmet szakmai karrierjének fenntartásához.
Mint Ernesto Ottone, az UNESCO főigazgató-helyettese rámutatott: az a paradox helyzet állt elő, hogy
míg globálisan nő az emberek kulturális tartalom iránti igénye és tartalomfogyasztása, a művészeti és kulturális tartalmakat előállítók egyre nehezebben tudnak dolgozni.
Újra kell gondolni, hogy hogyan alakítsunk ki fenntartható és befogadó munkakörnyezetet a kulturális és művészeti szakemberek számára, akik világszerte létfontosságú szerepet töltenek be a társadalomban
– idézte a lap a főigazgató-helyettest.
A jelentés arra is kitért, hogy a nemek közötti egyenlőség még távoli cél, pedig a kulturális és szórakoztatóipari ágazatokban a női munkavállalók aránya meghaladja a 48 százalékot.
A nők továbbra is alulreprezentáltak a vezetői pozíciókban, kevésbé férnek hozzá a közfinanszírozáshoz,
és munkájuk sokkal kevésbé látható és elismert, mint férfi kollégáiké, miközben a koronavírus-járvány is aránytalanul nagy terhet rótt a női művészekre és kulturális szakemberekre – hangsúlyozta a jelentés.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.