BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az Oroszország elleni szankciók szigorításáról tárgyalhatnak hétfőn Brüsszelben

A hetedik szankciócsomagban nem lesz tiltás az orosz gázimportra vonatkozóan.

Várhatóan hétfőn Brüsszelben találkoznak az Európai Unió külügyminiszterei, hogy az Oroszország elleni szankciók szigorításáról tárgyaljanak – írja a The Guardian egy magas rangú uniós tisztviselőre hivatkozva.

Children jump on a trampoline against the backdrop of destroyed buildings in Borodyanka, northwest of Kyiv on July 16, 2022. - Music teacher Oksana Shevchenko sits near a small pile of twisted metal and cement, the only break in a flat expanse of desolate, empty terrain. It is all that is left of the music school where she worked for 30 years, pulverised when the Russian army took over her home town of Borodyanka, an hour's drive northwest of Ukraine's capital, Kyiv. "Look, just burned down wasteland," the 53-year-old says, visibly angry. "Soil and nothing else in this place of culture, where children used to study... This is the extermination of culture and Ukrainians by Russian occupiers." (Photo by Ionut IORDACHESCU / AFP)
Fotó: Ionut Iordachescu / AFP

Az értesülések szerint a fontolóra vett intézkedések között szerepelni fog az Oroszországtól való aranyvásárlás tilalma, amelyet a nemzetközi partnerek már életbe léptettek. Ezenkívül az EU további orosz magánszemélyek ellen is bevezethet szankciókat. Korábban Petr Fiala cseh miniszterelnök a Reutersnek azt mondta, a hetedik szankciócsomagban nem lesz tiltás az orosz gázimportra vonatkozóan, mivel túl sok tagállam nem tud elég gyorsan alkalmazkodni az orosz gáz hirtelen elszivárgásához.

Az új intézkedésekre azért van szükség, mert „Oroszország brutális háborúja Ukrajna ellen töretlenül folytatódik” – mondta Ursula Von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke, s azt is hozzátette, hogy a Kreml elleni uniós szankciók szigorítását, hatékonyabb végrehajtását és 2023 januárjáig való meghosszabbítását fogják javasolni.

Josep Borrell, az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője úgy vélekedett, hogy az EU által eddig elfogadott szankciók kemények, és a hatásuk is jelentős.

Az ukrán külügyminisztérium szankciókkal foglalkozó különmegbízottja, Olekszij Makejev Kijevből nyilatkozott a Sky News brit hírtelevíziónak, és azt mondta, Ukrajna örül, hogy a szankciós koalíció és az Európai Unió növeli az Oroszországra nehezedő nyomást. Az orosz energiától való függés megszüntetését nagyon fontosnak nevezte az egész nyugati koalíció szempontjából, ugyanis az EU szerinte naponta több mint 700 millió eurót fizet Oroszországnak.

És ez tette lehetővé az oroszok számára, hogy továbbra is lőjenek minket a cirkálórakétáikkal

– állította Makejev.

KRAMATORSK, UKRAINE - JULY 17: Ukrainian servicemen drive a tank as Russia-Ukraine war continues in Kramatorsk, Donetsk Oblast, Ukraine on July 17, 2022. Metin Aktas / Anadolu Agency (Photo by Metin Aktas / ANADOLU AGENCY / Anadolu Agency via AFP)
Fotó: Metin Aktas / Anadolu Agency via AFP

A Reuters szerint az orosz védelmi miniszter, Szergej Sojgu utasította a hadsereget, hogy helyezze előtérbe Ukrajna nagy hatótávolságú rakétáinak és tüzérségi fegyvereinek a megsemmisítését.

Eközben a brit védelmi minisztérium azt állította, hogy Oroszország a Wagner-csoport zsoldosait használja Ukrajnában a frontvonalban harcoló erők megerősítésére, valamint a létszámhiány és a veszteségek enyhítésére.

A Wagner-csoport szinte biztosan központi szerepet játszott a közelmúltbeli harcokban, beleértve Liszicsanszk elfoglalását is, de ezek az összecsapások súlyos veszteségeket okoztak az egységnek.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.