Az indiai- és csendes-óceáni térség, valamint a NATO közötti együttműködés fontosságát hangsúlyozta Jens Stoltenberg, a szervezet főtitkára szerdán, felhívva a figyelmet arra, hogy Európa nem hagyhatja figyelmen kívül azt sem, hogy mi történik a kelet-ázsiai térségben.
Stoltenberg erről a tokiói Keio Universityn beszélt, kiemelve, hogy az együttműködés az észak-atlanti szervezet és partnerei között a veszélyesebb és kiszámíthatatlanabb világra adott válasz.
Az Ukrajnában zajló háború jelzi, hogyan kapcsolódnak össze a biztonság kérdései. Bemutatja, hogy ami Európában történik, annak következményei vannak Kelet-Ázsiában és ami Kelet-Ázsiában történik hat Európára
– fogalmazott, hozzátéve, hogy nem tartható az az elképzelés, hogy Kína nem számít a NATO szempontjából.
Stoltenberg Japánban tett látogatása során ígéretet tett a kapcsolatok erősítésére Tokió és a NATO között. Noha Kína nem ellenséges a szervezet főtitkára szerint, az ázsiai ország egyre inkább autoriter hatalommá válik, amely egyre fenyegetőbben lép fel Tajvannal szemben, és olyan katonai készségeket fejleszt, amelyek elérhetik a NATO tagjait is – írja a Reuters.
Készen állunk erősíteni és kibővíteni az együttműködést a térség országaival
– tette hozzá Stoltenberg, aki Japán előtt Dél-Koreában járt, ahol az ukránoknak nyújtott támogatás növelésére kérte Szöült, és hasonló figyelmezetéseket fogalmazott meg a Kínával szemben növekvő feszültség kapcsán.
Peking bírálta az észak-atlanti szövetség erőfeszítéseit, hogy kiszélesítse szövetségesei körét Ázsiában, míg Oroszország szerint a NATO bővítése fenyegetést jelent a biztonságra.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.