Izrael megtámadta a Hezbollah libanoni állásait, miután a rakétákat lőttek ki a zsidó államra Libanon területéről. Ezt követően Izrael felgyorsította polgárainak kitelepítését a Libanoni határ közeléből. Az evakuált embereket államilag finanszírozott szállásokon helyezik el az ország középső részén. Péntek hajnalban az izraeli védelmi minisztérium közölte, hogy már dolgoznak a libanoni határtól nem mesze fekvő Kiryat Shmona kiürítésén. A városban több mint 20 ezren élnek.
A Hamász azt állítja, hogy Izrael megtámadott egy görög ortodox templomot Gázában, ahol több tucat palesztin család keresett menedéket a harcok elől. A csapásban sok civil meghalt. A Szent Porfír-templom volt a legrégebb óta használatban lévő templom az övezetben. A gázai információs minisztérium vezetője, Salama Maruf elmondta, hogy a támadás lerombolta a templom homlokzatát, a mellette lévő épületet pedig teljesen lerombolta. Hozzátette, hogy sok sebesültet szállítottak kórházba – írta meg a Haaretz.
A jeruzsálemi ortodox patriarchástus közleményében elítélte a templom és civilek elleni támadást és Izrael tetteit olyan háborús bűncselekményeknek minősítette, amik nem maradhatnak büntetlenül.
Gáza második legnagyobb kórházába rengeteg sérültet szállítottak a péntek hajnali izraeli bombázás után. Állítólag a kórház már zsúfolásig megtelt betegekkel.
Az izraeli védelmi miniszter, Yoav Gallant utasította a hadsereget, hogy készüljenek fel Gáza megszállására.
Az offenzíva célja az övezetben lévő Hamász sejtek végső felszámolása. Arról egyelőre nincs információ, hogy mikor indul a megszállás.
Gázában már egymillió civil hagyta el az otthonát. A menekültáradat akkor duzzadt fel igazán, amikor Izrael felszólította a lakosságot, hogy meneküljenek mielőtt a szárazföldi hadművelet elindul.
Egyiptom elkezdte elhordani a forgalomblokkoló betontömböket a rafahi határátkelő területéről, ami annak a jele lehet, hogy
végre tényleg elindulhatnak a segélyek Gázába
Izrael gátolja minden szállítmány bejutását az övezetbe, az egyetlen határátkelő, amit nem ellenőriz, az az egyiptomi Rafah városánál van. Már napok óta beszélnek arról, hogy ezen az úton juthatnak be segélyek Gázába, azonban Egyiptom addig nem hajlandó megnyitni a határt, ameddig Izrael nem ad garanciát rá, hogy békében hagyja a területet.
Izrael korábban közölte, hogy nem foglalkozik azzal, hogy a rafahi határátkelő nyitva van-e, ha úgy alakul, akkor csapást mér a városra.
Az Egyesült Államok elnöke, Joe Biden szerdán érkezett meg Izraelbe, ahol tárgyalt Benjamin Netanjahu miniszerelnökkel. Biden arra próbálta rávenni Netanjahut, hogy engedje a rafahi határ megnyitását, hogy segélyek juthassanak Gázába.
Látszólag Biden közbenjárása segíthetett a probléma megoldásán, mivel látványosan elkezdődött a készülődés Rafah egyiptomi oldalán. A segélyszállítmányok halmozódnak, miközben sokan dolgoznak a területen.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.