A spanyol parlament újraválasztotta miniszterelnökké Pedro Sánchezt, a Spanyol Szocialista Munkáspárt (PSOE) főtitkárát csütörtökön Madridban.
A jelöltet a 350 fős törvényhozásban 179 képviselő támogatta, 171-en ellene szavaztak. Megválasztásához abszolút többségre, legalább 176 voksra volt szüksége. Pedro Sáncheznek beiktatásán esküt kell tennie az alkotmányra VI. Fülöp király jelenlétében, majd várhatóan megnevezi kormányának tagjait.
A PSOE október végén koalíciós megállapodást kötött a több baloldali pártot tömörítő Sumar formációval. Pedro Sánchezt nyolc parlamenti párt képviselői választották miniszterelnökké, köztük két katalán függetlenségi formáció, a Katalán Köztársasági Baloldal (ERC) és az Együtt Katalóniáért (Junts per Catalunya), amely a katalán szeparatistáknak amnesztiát biztosító jogszabályt szabta támogatásának feltételéül.
A törvényjavaslatot, amely megszüntetné a büntetőjogi, közigazgatási és számviteli felelősségét azoknak, akik közreműködtek a katalán függetlenségi törekvések előmozdításában a 2012 és 2023 közötti időszakban, hétfőn terjesztette be a szocialista párt a parlamentnek. Az amnesztia ellen csaknem két hete zajlanak folyamatos tüntetések a PSOE madridi székházánál. Szerda este mintegy kétezren tiltakoztak, és többen ismét összetűzésbe kerültek a hatóságokkal. Tizennégy tüntetőt előállítottak, kilenc embert pedig a mentősöknek kellett ellátniuk, köztük egy rendőrt is.
A tüntetések miatt a miniszterelnök-választást megerősített biztonsági intézkedések közepette tartották meg, a rendőrség már napokkal korábban kordont vont a parlament alsóházának épülete köré.
A csütörtöki ülésnap kezdete előtt egy csoport több szocialista képviselőt inzultált, akik a biztonsági zónán kívül reggeliztek egy vendéglátóhelyen. A rendőröknek kellett elkísérniük őket a parlament épületéhez, de az egyik politikust így is eltalálták egy tojással.
A spanyol kormány ügyvivőként működik az új kabinet beiktatásáigAz ügyvivő kormány feladata a napi ügyek kezelésére korlátozódik. Az új törvényhozás várhatóan augusztus 17-én tartja alakuló ülését. |
A miniszterelnök-választáson nemmel szavazó jobboldali ellenzéki pártok a parlamenti vitában élesen bírálták az amnesztiatörvényt, amelyet alkotmányellenesnek tartanak. Az amnesztiatörvény, miután az alsó- és a felsőház is megtárgyalja és szavaz róla, várhatóan tavasszal léphet hatályba.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.