Gáza romokban hever, a gazdasági helyzete pedig katasztrofális. A nemzetközi színtéren egyre többen teszik fel a kérdést, hogy ha Izrael Hamász elleni háborúja véget ér, akkor ki viseli majd a térség újjáépítésének költségeit.
Az izraeli miniszterelnök egy beszédében közölte, hogy Gázáról a harcok után az Egyesült Arab Emírségeknek és Szaúd-Arábiának kell gondoskodnia. Benjamin Netanjahu szavait nem fogadták jól az öböl menti országok, vélhetően erről nem volt semmiféle egyeztetés a színfalak mögött. Ennek ellenére az arab országok nem zárkóznak el attól, hogy pénzeljék az újraépítést Gázában, de természetesen ezt feltételekhez kötik.
Az Öböl-államok egyértelmű álláspontja, hogy
csak akkor finanszírozzák Gázát, ha megvalósul a kétállami megoldás, vagyis, hogy Izrael mellett létrejöjjön a független palesztin állam
Az Egyesült Államok is támogatja egyébként ezt a megoldást, Izrael viszont kategorikusan elutasítja. Az Emírségek ENSZ-nagykövete, Lana Nusseibeh közölte, hogy ameddig nem születik döntés a kétállami megoldásról, addig egy fillért sem költenek Gázára.
Emiatt a vita miatt Gáza egyelőre magára van hagyva. Előre lépésre természetesen addig nincs esély, ameddig tart a harc, ami akár még hónapokig is elhúzódhat Netanjahu szerint.
Miközben az Öböl-országok és Amerika a kétállami megoldásra próbálja rábírni Izraelt, addig Törökország jelezte, hogy kész segíteni az övezetben lakóknak. Recep Tayyip Erdogan számára kiválólehetőség lenne Gáza pénzelése, hogy ezzel a nemzetközi diplomáciában előnyöket szerezzen.
A török elnök közölte, hogy Ankara mindent meg fog tenni, hogy kórházakat és iskolákat építsenek, illetve újraindítsák a szociális szolgáltatásokat Gázában, amint véget ér a háború.
Izrael Hamász ellen indított háborúja óta nagyjából 40 ezer épület semmisült meg Gázában, ami az infrastruktúra 18 százaléka. Becslések szerint
a térség újjáépítése legalább négymilliárd dollárt emészthet majd fel, de ez az összeg a harcok minden napjával emelkedik.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.